Visma Ski Classic – běžecké závody ve Fisnku

Neslyšící reprezentant František Kocourek z SK SKIVELO neslyšících Olomouc završil běžkařskou sezónu ve Finském Levi. V sobotu 13. 4. 2019 se zúčastnil dalšího seriálu Visma Ski Classic v závodě třetího ročníku Yllas – Levi na 70 km. Během závodu Franta párkrát spadl a po 20km si zlomil při pádu hůl. Měl štěstí, že do další občerstvovacího místa nebylo daleko a pořadatelé závodů mu zapůjčili náhradní hole. Závod v první polovině byl značně členitý až kopcovitý, zhruba od 37 km do 55 km by trasa mírně zvlněná a zde se Frantovi podařilo chytit se menší skupiny, která měla vysoce nasazené závodní tempo. Bohužel znovu spadl a skupinu už se mu nepodařilo dojet. Nicméně bojoval dál a pokračoval sám v dobře nasazeném závodním tempu. Po 55 km následovalo ostré stoupání v délce necelých 3 km a poté trasa vedla do nižších poloh, kde ve zbývajících kilometrech byla trať zvlněná a sníh už byl místy rozbředlý a pomalý. Mazaní měl dobře připravené, ale v některých stoupáních nebylo jednoduché se odrazit ze stoupací komory a musel tedy volit výšlap stromečkem. Do cíle dojel vyčerpaný, ale s dobrým pocitem, že se s problémy na trati dokázal vypořádat a závod nevzdal. Skončil na 199. místě a celkově spolu s kategorií žen se umístil na 228 místě s časem 4:12:25h. Díky tomuto času získal zlatou medaili, kterou dostávali závodníci s dosaženým časovým limitem do 50% připočteného z celkového času vítěze. Celkově se zúčastnilo cca 700 závodníků. Pro Frantu to bylo nakonec dobře ukončena běžkařská sezóna s ohledem na značný závodní výpadek ze zdravotních důvodů. Tak jak Franta zahájil běžkařskou sezónu v listopadovém měsíci ve Finské Saariselce tréninkovým soustředěním, tak opět ve Finsku zakončil v účasti závodů Yllas – Levi.