Mistrovství Evropy neslyšících ve stolním tenise

ve dnech 11. – 18. dubna 2019 v Albeně v Bulharsku

Roman Šlechta, Michal Kratochvíl, vedoucí Jitka Mazuchová, Jaroslav Helus, Roman Matouš

Středa 10. dubna 2019  – den odjezdu

Den před odletem do Bulharska. Hráči přijeli na domluvený sraz kolem půl druhé u City hotelu na ul. Vídeňské v Brně. Jitka Mazuchová přijela s vypůjčeným mikrobusem od Českého svazu sportovců na sraz. Hráči nasedli do mikrobusu a jeli do Vídně na letiště. Cestou se Jitka Mazuchová rozhodla vyhnout dálnici a tak jeli po silnici 1. třídy. Dojeli na letiště po půl páté, cesta byla bez potíží, avšak střídavě pršelo. Pak se dozvěděla, že na dálnici do Vídně se vytvořila asi 10 km kolona aut. Na letišti se sešli s Otou Panským, který se vrátil z Rumunska, a předali mu mikrobus. Mikrobus jel zpět do ČR. Na terminálu prošli vstupní kontrolou v pořádku až na Romana Šlechtu, museli mu zkontrolovat i kufr (příruční) a zjistili, že měl kapesní nůž, změřili ho a naštěstí podle letištní normy v pořádku, tak prošel. Letadlo odletělo do Varny v 18:30 hodin a byl příjemný let. Přistáli jsme v 21:20 hodin místního času (+1 hodina) museli jsme si posunout čas.

Na letišti ve Varně čekala paní průvodkyně a odvezla nás mikrobusem  společně s Litvou do Albeny asi 33 km do hotelu. Tam jsme dostali informační instrukce na další den.

Čtvrtek 11. dubna 2019

První den ranní snídaně a dopoledne volno. Vedoucí Jitka Mazuchová měla sraz v 11 hodin s technickým ředitelem a hlavním organizátorem EDSO. Zkontrolovali seznam hráčů i zaplacené startovné a vše bylo v pořádku. Po chvilce čekání dostala startovací čísla a akreditace. Hráči šli na trénink od 12 do 13 hodin. Po tréninku měli společný oběd. Ve 14 hodin Jitka Mazuchová šla s Jaroslavem Helusem na technickou schůzi ohledně losování družstva mužů i žen. Přihlásilo dvanáct družstev mužů, ale dvě družstva byla vyřazena (Kosovo a Slovensko) z důvodů málo hráčů – minimálně musí být 3 hráči. Dohodli se, jaký bude systém skupiny tabulek. Původně chtěli tři skupiny, nakonec se  navrhlo do dvou skupin, to navrhl Jaroslav Helus. Po schůzi volno, pak společně na trénink od 18 do 19 hodin.

Od hotelu do haly pěšky asi 10 – 15 minut. Hala není celkově dobrá – neodpovídá tomu, že se zde koná ME (betonová, klouzavá podlaha, do haly svítí slunce a ani malé šatny a sprchy neodpovídají významu akce. Bylo připraveno osm stolů na zápasy a čtyři stoly na tréninky. Jsou modré stoly, bílé míčky a zelená podlaha. Po tréninku zpět do hotelu a pak k večeři.

Skupina B 1 2 3 4 5 body skóre pořadí
1 Ukrajina 3 : 1 3 : 0 3 : 1 3 : 0 8 12 : 2 1.
2 Německo 1 : 3 3 : 1 3 : 2 3 : 0 7 10 : 6 2.
3 Bulharsko 0 : 3 1 : 3 3 : 2 3 : 0 6 7 : 8 3.
4 Česká republika 1 : 3 2 : 3 2 : 3   3 : 1 5 8 : 10 4.
5 Maďarsko 0 : 3 0 : 3 0 : 3 1 : 3 4 1 : 12 5.

Halit Hasan : Jaroslav Helus 3 : 0 /10,4,6/

Bohužel, Peter Kolev prokázal své kvality a Jaroslav Helus nenašel recept na jeho hru. Michal Kratochvíl se postupně dostával do tempa a zvykal si na betonovou podlahu. Utkání kontroloval a bez problémů zvítězil. Toto utkání bylo o koncovkách setů, v každém měl Roman Matouš setbol, bohužel šťastnější byl vždy soupeř. Michal Kratochvíl nedal Bulharovi šanci a dokonce si v zápase dovolil zkoušet různé druhy úderů. První set byl hodně nervózní z obou stran, v koncovce byl šťastnější Bulhar, tím se uklidnil a vyhrál i další dva sety a rozhodl o vítězství domácích 3 : 2.

Attila Budavani : Michal Kratochvíl 0 : 3 /-11,-9,-3/

Maďar měl kvalitní nepříjemný servis a vynikající bekhend. I přes prohraný první set prokázal své kvality a koncovky dalších setů si již pohlídal. Gergely Bencsik se v prvním setu vypjal k výbornému výkonu, toto tempo ale neudržel a tak byl zbytek zápasu plně v režii Michala Kratochvíla. Vědom si důležitosti utkání byl Jaroslav Helus v prvním setu nervózní, ale poté hru zklidnil a dodržováním taktických pokynů další tři sety vyhrál. I Michal Kratochvíl měl problém s jedničkou Maďarů (hlavně s příjmem servisu), ale nakonec na jeho hru našel recept a zvítězil.

Michal Kratochvíl : Gennadii Zakladnyi 2 : 3 /7,-8,-6,11,-7/

Ukrajinec měl nepříjemný servis, který se zdál až neregulérní. Michal Kratochvíl si na něj první set nemohl zvyknout, ale další sety se s tím již vypořádal. Roman Matouš hrál proti hráči č. 2 v Evropě nebojácně a zápas si užil, když se mu podařilo postupně vždy nějaké body získat. Roman Šlechta si první set zvykal na soupeřovu rychlou hru, druhý set byl již vyrovnanější, ve třetím setu předvedl Roman Šlechta svůj nejlepší výkon, ale ve čtvrtém setu se podařilo Ukrajinci získat víc míčů za sebou a vedení už udržel. Na tento zápas se Michal Kratochvíl těšil a v prvním setu byl lepší, další druhé sety byl přesnější a důraznější v koncovkách Gennadii Zakladnyi, ve čtvrtém setu dramatickou koncovku lépe zvládl Michal Kratochvíl a v pátém setu byl vyrovnaný stav ještě 7 : 7, ale potom Ukrajinec sérií 4 bodů strhl vítězství na svou stranu.

Thomas Baehr : Jaroslav Helus 3 : 0 /6,8,8/

Německá jednička potvrdila roli favorita, Jaroslav Helus z přemíry snahy více chyboval. Michal Kratochvíl v prvním setu dominoval, ve druhém mu utekl začátek, zbylé sety si však již pohlídal a kvalitním výkonem zvítězil 3:1. Roman Matouš měl velké problémy se servisem, který byl často neregulérní. Němec, jej zakrýval tělem a tak náš hráč vůbec neviděl míček. Bohužel rozhodčí to viděl jinak, ale toto ovlivnilo celé utkání. Michal Kratochvíl utkání odehrál zodpovědně ve vysokém tempu a bez problémů zvítězil. Jaroslav Helus podal kvalitní výkon, Němec hrál naplno (obával se prohry), bohužel v koncovkách setu měl Němec pevnější nervy.

Turecko – Česká republika 2 : 3

Avni Timucin : Roman Šlechta 3 : 0 /8,1,5/
Sefa Acar : Michal Kratochvíl 0 : 3 /-2,-3,-7/
Garip Olcas : Jaroslav Helus 3 : 0 /3,7,10/
Avni Timucin : Michal Kratochvíl 0 : 3 /-6,-7,-4/
Sefa Acar : Roman Šlechta 1 : 3 /-9,4,-6,-4/

Turecká jednička si v prvním setu zvykala na netradiční hru Romana Šlechty, ale po jejím přečtení již další dva sety,  neměla problém. Výsledek hovoří za vše, mladý turecký hráč byl zcela bez šance. Ve výměnách se projevila větší jistota tureckého hráče, což s opět až neregulérním servisem určilo ráz utkání. Ani turecká jednička neprověřila kvality našeho hráče, utkání kontroloval a v jeho průběhu si i zkoušel různé druhy úderů. První set byl nervózní z obou stran, hráči si byli vědomí důležitosti utkání, Roman Šlechta jej se štěstím vyhrál. Druhý set měl obdobný průběh, Roman Šlechta nevyužil setbol a Turek vyrovnal. Z obou setů vyplynulo, že taktikou bylo zachovat klid a soustředit se na rozehrání a vrácení míčků. Tuto taktiku zkušenější Roman Šlechta dodržel a mladého nadějného tureckého hráče porazil.

[vc_gallery type=“grid“ images=“13928,13929″ img_size=“medium“]

Neděle 14. dubna 2019

Den volna, v 10 hodin se Jaroslav Helus a Jitka Mazuchová zúčastnili oficiální schůze, kde se dlouho  diskutovalo a řešilo nasazování a další záležitosti okolo ME. Zbytek týmu měl od 12hodin do 13 hodin trénink, Michal Kratochvíl si ještě individuálně domluvil kvalitní trénink se Slováky (Eva Jurková). Večerního tréninku od 18 do 19 hodin se již zúčastnil i Jaroslav Helus.

Pondělí 15. dubna 2019

Do soutěže čtyřher bylo přihlášeno 18 párů, kteří se utkali vylučovacím systémem. Pavouk byl pro 16 párů, proto se muselo hrát i předkolo.

V 10:30 hodin – čtyřhra muži – 1. kolo:

Helus, Kratochvíl : Kostkin, Nechushkin /Rusko/ 2 : 4 /8,7,-8,-7,-8,-9/

První dva sety ruský pár hodně chyboval a tak až do stavu 7:3 ve třetím setu to vypadalo, že Češi snadno zvítězí. Pak se ale karta obrátila, Rusové přestali kazit a naopak se přestalo dařit oběma našim hráčům. Toto rozhodlo celý zápas, Rusové se chytli, trochu je ještě zastavil náš oddechový čas v šestém setu, ale koncovku setu  zvládli lépe.

Matouš, Šlechta : Ch. Kraemer, L. Kraemer /Rakousko/ 0 : 4 /-4,-7,-2,-8/

Rakouský pár  byl po všech stránkách lepší (sehranější, kvalitnější), přesto s nimi náš pár chvílemi dokázal držet krok. S Rakušany však byla i štěstěna, neboť měli hodně prasátek, které však vůbec nepotřebovali. Náš pár si utkání užil a po zápase pogratuloval k vítězství soupeřům, kteří jsou jedni z kandidátů na medaile.

Úterý 16. dubna 2019

Do soutěže jednotlivců bylo přihlášeno 42 hráčů, kteří byli rozděleni do šesti tříčlenných skupin a šesti čtyřčlenných skupin. Prvních dvanáct hráčů žebříčku bylo nasazeno do čela jednotlivých skupin. Postupový klíč byl jednoduchý – vždy první dva hráči ve skupině postupují do další fáze turnaje – ko systém. Ve skupinách se hraje na tři vítězné sety, ve vylučovacím systému již na čtyři vítězné sety.

HELUS Jaroslav : ERDOGAN Saffet /Turecko/ 2 : 3 /10,-9,10,-6,-4/

Tři sety si Turek zvykal na Helusovu hru. V dalších dvou už byl přesnější a i s přispěním štěstí (dal několik prasátek za sebou) vyhrál.

V 9:20 hodin – jednotlivci muži – skupina 2:

SCHÖELZEL Sebestian /Německo/ : MATOUŠ Roman 3 : 0 /4,6,10/

Zde se opakovalo utkání ze soutěže družstev, ze strany Matouše to byl kvalitní výkon, ve třetím setu si vypracoval setbol, přesto to na Němce nestačilo.

V 9:40 hodin – jednotlivci muži – skupina 2:

MATOUŠ Roman : ZAKLADNYI Gennadii /Ukrajina/ 0 : 3 /-3,-2,-4/

I s tímto hráčem se Matouš utkal v soutěži družstev, což byla více výhoda pro Ukrajince. Potvrdil však i svou extratřídu a nedal Matoušovi sebemenší šanci.

V 9:40 hodin – jednotlivci muži – skupina 7:

KOLEV Peter /Bulharsko/ : HELUS Jaroslav 3 : 0 /2,3,6/

Bulhar už v soutěži družstev ukázal svou kvalitu a zde se to opět potvrdilo. Helus na něj nenašel protizbraň a hladce prohrál.

V 10:20 hodin – jednotlivci muži – skupina 10:

KRAEMER Christopher /Rakousko/ : ŠLECHTA Roman 3 : 0 /3,5,4/

Rakušan se s materiálem Šlechty seznámil již při vzájemném utkání ve čtyřhře a i proto mu tráva nečinila problém. Šlechta mu navíc pomohl i řadou nevynucených chyb.

V 10:40 hodin – jednotlivci muži – skupina 2:

ACAR Sefa /Turecko/ : MATOUŠ Roman 3 : 2 /8,9,-11,10,-10/

Zápas s nadějným, mladým tureckým hráčem byl o napínavých koncovkách ve všech pěti setech. První dva patřily tureckému hráči, ve třetím odvrátil Matouš dva mečboly, ale v pátém setu se nakonec radoval Turek. Matouš bojoval i přes bolest ramene, která ho viditelně limitovala zejména při servisu, což by jindy byla jeho největší zbraň. Pro Matouše to tak byla trochu smutná tečka za jeho reprezentační kariérou.

V 10:40 hodin – jednotlivci muži – skupina 10:

ŠLECHTA Roman : ASTAFEV Egor /Rusko/ 0 : 3 /-7,-5,-6/

Ruský hráč nasazený jako č. 10 měl se svým sendvičem občas problém proti trávě, ale své kvality přesto potvrdil a koncovky všech setů si pohlídal.

V 11:20 hodin – jednotlivci muži – skupina 9:

MARKOV Georgy /Bulharsko/ : KRATOCHVÍL Michal 0 : 3 /-1,-2,-5/

Mladý Bulhar neměl nejmenší šanci, Kratochvíla vůbec neprověřil, byla to jednoznačná záležitost.

V 11:40 hodin – jednotlivci muži – skupina 9:

KRATOCHVÍL Michal : VELIIEV Anton /Ukrajina/ 3 : 0 /7,11,5/

Kratochvíl i přes vyšší kvalitu protivníka využil toto utkání ke zkoušení herních kombinací a i tak opět jednoznačně zvítězil.

V 11:40 hodin – jednotlivci muži – skupina 10:

CAKAJ Bujar  /Kosovo/ : ŠLECHTA Roman 0 : 3 /3,4,1/

Kosovský hráč neměl na hru našeho hráče protizbraň a tak mohl Šlechta ukončit svou cestu turnajem vítězstvím a konečným třetím místem v tabulce základní skupiny.

[vc_gallery images=“13946,13947,13948,13949,13950,13951,13952,13953,13954,13955″]

Jednotlivci muži: Vylučovací systém – finále:

Do vylučovacího systému ze základních skupin postoupil pouze Michal Kratochvíl z prvního místa ve své skupině. Roman Matouš, Jaroslav Helus i Roman Šlechta na postupové příčky nedosáhli. Vylučovací systém hraje 24 hráčů ko systémem, a to již na čtyři vítězné sety.

V 16:30 hodin – 1. kolo:

KRATOCHVÍL Michal : ERDOGAN Saffet /Turecko/ 4 : 0 /1,5,6,6/

Turecký hráč byl výrazně horší než Kratochvíl – ten však přistoupil k utkání zodpovědně a již od prvních míčků potvrzoval své kvality a bez problémů soupeře jednoznačně přehrál 4:0.

V 16: 30 hodin – osmifinále:

KRATOCHVÍL Michal : KOSTKIN Denis (Rusko) 4 : 2 /4,-14,5,-7,8,12/

V prvním setu Michal Kratochvíl dominoval, druhý set byl vyrovnaný, setboly byly na obou stranách. Ruský hráč byl důraznější a získal set pro sebe. Třetí set opět ovládl Michal Kratochvíl zejména bezchybným bekhendovým útokem. Čtvrtý set byl Rus aktivnější, našemu hráči nevyšlo pár forhendových útoků a tak bylo srovnáno na 2:2. V pátém setu byl stav vyrovnaný do skóre 8:8, poté  i díky taktické změně servisu získal tři body a vedení 3:2. Šestý set byl opět vyrovnaný, v jeho závěru vedl mírně Rus, ale Michal Kratochvíl jej větší bojovností, zkušeností a odvahou ve finálních úderech strhl na svou stranu a tím zvítězil 4:2 a vybojoval si postup do čtvrtfinále.

Středa 17. dubna 2019

V 10:00 hodin – čtvrtfinále:

KEINATH Thomas (Slovensko) : KRATOCHVÍL Michal 4 : 2 /11,-9,-7,1,6,8/

V prvním setu to bylo vyrovnané, více štěstí v koncovce měl Thomas Keinath. O to víc to mrzí, protože další dva sety Michal Kratochvíl vyhrál díky pestřejší hře a většímu důrazu. Ve čtvrtém setu zvolil zkušený Thomas Keinath jiný typ servisu a než si na to náš hráč zvykl  set prohrál. Ani v pátém setu nezachytil začátek setu a Slovák si již vedení udržel, v posledním setu Michal Kratochvíl prohrával 1:5, podařilo se mu stav otočit na 7:5, za tohoto stavu Slovák opět zahrál dva spíše neregulérní servisy (schované za tělem) a totéž v závěru setu a Michal Kratochvíl na to neměl čas reagovat.

Ve finále vyhrál Thomas nad Ukrajincem Zakladnyim hladce 4: 0. Se Gennadi Zakladnyim Michal Kratochvíl hrál v družstvech a tehdy těsně prohrál 2:3. S Thomasem Keinathem sice prohrál 2:4, ale jako jediný mu dokázal vzít dva sety, takže by se dalo jejich utkání označit jako předčasné finále.

Tento den již patřil těm nejlepším v soutěži jednotlivců. Hrálo se čtvrtfinále, semifinále a finále žen, čtvrtfinále, semifinále a finále soutěže mužů. Mistr Evropy se stali Slováci – v kategorii žen Eva Jurková a v kategorii mužů Thomas Keinath.

[vc_gallery images=“13956,13957,13958″]

Roman Matouš oznámil, že ukončí reprezentační kariéru. Tak jsme mu za ta léta poděkovali, byl pro nás přínosem, získal 1 medaili – 3. místo ze čtyřhry, byl dobrým týmovým spoluhráčem. Popřáli jsme mu hodně štěstí do dalších let.

V 18 hodin jsme šli na poslední večeři. V 18:55 hodin nás řidič odvezl mikrobusem do Varny na letiště. Na terminálu jsme prošli vstupní kontrolou v pořádku. . Letadlo odletělo do Vídně v 21:55 hodin a byl příjemný let. Přistáli jsme v 22:35 hodin místního času (-1 hodina) museli jsme si posunout čas. Na letišti ve Vídni čekal Jan Panský a odvezl nás mikrobusem do Brna. Hráči se ubytovali v hotelu a Jitka Mazuchová u sebe doma.

Čtvrtek 18. dubna 2019

Asi ráno kolem 00:30 hodin hráči se ubytovali v hotelu a později Jitka Mazuchová u sebe doma.

Kolem osmi hodin Jitka Mazuchová jela do hotelu se podívat na hráče a vše zkontrolovala, zda je v pořádku. Po půl deváté hodině Jarda Helus odvezl Romany Matouše a Šlechtu domů a pak Jaroslav Helus jel přímo do Dobřan domů. Jitka Mazuchová zavezla Michala Kratochvíla na vlakové nádraží Brno – Královo Pole a ten jel vlakem do Nového Jičína domů.

Zpracovali: Jitka Mazuchová a Roman Šlechta