Report orientačních běžců z Deaflympiády

0
13

Na Deaflympiádě v Sofii byl na programu her také orientační sport, kterého se zúčastnili 4 orientační běžci z ČR – Jaroslav Vondrouš, Josef Procházka, Libor Hubáček a Jiří Janda.
Na vysvětlenou, co je orientační sport? Je to běh neznámým terénem s pomocí speciální mapy pro orientační běh a buzoly. Mapu dostane závodník až na startu, na mapě jsou zakreslena kolečka kontrol, která jsou umístěna v terénu. Závodník musí tyto kontroly ve stanoveném pořadí orazit pomocí čipu, který má u sebe v co nejkratším čase.

Závody proběhly ve dnech 29.7. – 2.8.2013, tedy až v 2. týdnu trvání her. V 1. týdnu se trénovala fyzička během v parku a v kopcích, na konci týdne pořadatelé připravili modelový trénink pro sprint, middle, long a štafety.
První závod dne 29.7. byl sprint v parku v délce 3,0 km a 17 kontrolami na mapě v měřítku 1:5000. Startovalo 27 mužů, Jarda Vondrouš nestartoval (za 1 stát mohli běžet jen 3 závodníci). Sprint byl mapově jednodušší, o pořadí rozhodovala rychlost běhu. Dobře zaběhl Josef Procházka na 12. místě.
Hned druhý den se konal závod middle (krátká trať) v délce 5,8 km a 28 kontrolami na mapě v měřítku 1:10000. Závod v middlu byl v podstatě delší sprint ve stejném prostoru parku, ale ve vzdálenější části, která byla zarostlá s množstvím cest a pěšinek a kontroly byly umístěny většinou v prohlubních. Jednalo se o rychlý závod, který však vyžadoval od závodníků vysokou koncentraci na čtení mapy. Pro změnu nestartoval Jiří Janda. Opět dobře zaběhl Josef Procházka, z 28 startujících skončil na 13. místě. Po Naopak Jaroslav Vondrouš v jednom místě mapového postupu ztratil koncentraci a vynechal 2 kontroly, proto byl diskvalifikován.
Po jednodenní pauze se běžel long (klasika) v délce 8,7 km, s převýšením 405 m a 24 kontrolami na mapě v měřítku 1:12500. Závod v longu se běžel v náročném kopcovitém terénu na úbočí pohoří Vitošy za velkého tepla, což se projevilo ve značném vyčerpání většiny závodníků. Opět z naší výpravy se nejlépe umístil Josef Procházka, který doběhl na 16. místě. Libor Hubáček vzdal pro zranění kolena a jeho start v dalším závodě štafet byl ohrožen. Jiří Janda skončil 22. s obrovskou časovou ztrátou na vítěze.
Závod tříčlenné štafety se běžel v předposlední den Deaflympijských her. Za ČR běželi Josef Procházka, Jaroslav Vondrouš a Libor Hubáček s bolavým kolenem. Každý běžel úsek v délce 5 km a 17 kontrolami na mapě v měřítku 1:10000. Závod štafet se běžel ve stejném terénu jako long. Orientačně byl závod lehčí než long. Ze sedmi mužských štafet skončili naši kluci na šestém místě.