NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Máme zlato! – 5. mistrovství Evropy v plážovém volejbale neslyšících

V týdnu 14.-21.8. se konalo v rakouském Badenu 5. mistrovství Evropy v plážovém volejbale neslyšících a zároveň se na místě hrálo i 1. mistrovství Evropy v plážovém volejbale neslyšících do 19 let. Účastnilo se jej 10 ženských a 9 mužských párů z celkem 9 států a v mládežnické kategorii vždy 4 dvojice z celkem 5 států. Jak v mužské, tak ženské kategorii byly dvojice rozděleny do 2 skupin A a B. Rozlosování na první technické schůzi zařadilo naši dvojici CZE1 (Jan Žídek ml., Šimon Bambas) do čtyřčlenné skupiny A spolu s GER2, AUT1, ITA1. Dvojice CZE2 (Jan Žídek, Šimon Skopový) byla zařazena do pětičlenné skupiny B s AUT2, GER1, ITA2, UKR.

Ženská dvojice CZE (Oldřiška Žídková, Anna Pavlovová) měla ve skupině A dvojice LTU1, AUT, POL2, ITA. Ženská skupina B se skládala z SWE, UKR, HUN, POL1, LTU2. Jan Žídek st. si bohužel z posledního tréninku v ČR odnesl zranění v podobě odštípnuté loketní kosti, která poškodila i vazy. I s tímto částečným omezením do utkání nastoupil a odehrál kvalitní zápasy.

V pondělí se ještě trénovalo a v úterý už začaly po zahajovacím ceremoniálu první zápasy. Jako první z našich dvojic nastoupili CZE2 proti ITA2. Po vyrovnaném souboji zápas skončil prohrou 1:2 (21:16, 9:21, 8:15). Hned další zápas nastoupili CZE1 proti ITA1 a vyhráli 2:0 (21:18, 21:17). Soupeřem žen byla opět Itálie, zápas se zpočátku vyvíjel v náš prospěch, ale nevynucené chyby výhru darovaly Italkám – 0:2 (19:21, 16:21). Odpoledne čekal ženy CZE zápas proti POL2, který po změně taktiky vyhrály 2:0 (21:17, 21:13). Muži CZE2 dokázali důležitý zápas proti AUT2 vyhrát v napínavé koncovce, kde jen díky kvalitnímu servisu a nechybování dokázali otočit nepříznivý stav ve svůj prospěch – 2:0 (28:26, 21:9).

Ve středu nás čekalo celkem 6 zápasů. První z nich byl CZE2 proti favorizované UKR. I přes pěkné výměny a příjezd českých fanoušků, kteří poctivě fandili celý den, prohráli se stavem 0:2 (13:21, 11:21). Zde už se zranění více projevovalo a do dalšího zápasu, který měli hrát v odpoledních hodinách proti silnému týmu z GER1, pouze nastoupili, ale okamžitě utkání skrečovali a měli tak větší šanci se připravit do dalšího zápasu. Dopoledne ještě proběhlo utkání CZE1 proti AUT1, kde i přes počáteční zaváhání a početný rakouský fanklub dokázali zápas vyhrát 2:0 (21:15, 21:16).

Proti Rakousku hrály i naše ženy, které v pravé poledne s přehledem porazily za stavu 2:0 (21:5, 21:9). Po pauze na oběd nastoupili mladí CZE1 do důležitého zápasu proti zkušenému týmu z GER2 s velkou chutí vyhrát. Oba sety měly podobný průběh – soupeř v začátku odskočil o 4 body, pak se ztrátovalo a až v koncovce naši dotáhli zápas do vítězného konce – 2:0 (21:18, 21:19). Hned další zápas odehrály ženy CZE proti LTU. V zápase se sešlo více faktorů – velmi dobrý servis soupeřek, naše nervozita a nevynucené chyby – skóre bylo 0:2 (11:21, 6:21).

Čtvrtek nám přinesl pouze dva zápasy s českým zastoupením. Do zápasu o 5.-8. místo nastoupily ženy proti SWE, a hlavně díky kvalitnímu servisu zvítězily 2:0 (21:13, 21:10). Druhý zápas dne o 5.-8. místo odehráli muži CZE2 proti ITA1 nad očekávání, k výhře chybělo velmi málo – 0:2 (19:21, 20:22).

V pátek se odehrála 3 důležitá utkání – prvním z nich byl zápas o 5. místo žen, kde nastoupily CZE už podruhé proti POL2. Začátek obou setů nevypadal podle našich představ, ale od půlky setů se český tým vzpamatoval a předvedl odpovídající výkon, za který byl odměněn výhrou 2:0 (21:18, 21:18) a tedy celkovým 5. místem na ME z 10 párů. Po krátké pauze se odehrál ještě důležitější zápas, a to semifinále mužů CZE1 proti GER1. Tohoto soupeře dokázali letos na brazilské Deaflympiádě ve skupině porazit, i když se nakonec Němci umístili na 3. místě a naši na 5. místě, takže chtěli výhru nad nimi zopakovat. Perfektním zahájením obou setů donutili soupeře, aby si vzal oddechový čas. V prvním setu Němci náskok dotahovali, přesto to nestačilo. V druhém setu byl soupeř i rozhozen, počáteční náskok nedohonil, a ještě získal červenou kartu za nesportovní chování, čímž našim daroval jeden bod. Konečný stav byl tedy 2:0 (21:18, 21:13) a slavil se postup do finále! Půl hodiny po zahájení semifinále se hrál na druhém kurtu zápas o 7.-8. místo, ve kterém vyzvali CZE2 domácí AUT1. Bohužel i přes pěkné výměny tento zápas prohráli – 0:2 (16:21, 13:21).

Na sobotní finále proti UKR nastoupili kluci CZE1 ve 12 hodin před početné, a hlavně hlasité publikum, sestávající se hlavně z ostatních hráčů, trenéra, fyzioterapeutky, ale i několika Čechů žijících dlouhodobě v Badenu. První set začali naši fantasticky a získali si zezačátku dvoubodový náskok, který pak drželi až do konce setu. Druhý set se vyvíjel velmi podobně, kluci nedělali chyby, ztrátovali a využívali skvělého servisu a vyčapaných balonů v poli. Finálové skóre bylo 2:0 (21:19, 21:18) a euforie fanoušků i hráčů obrovská. Pro mnoho ostatních sportovců i činitelů byla převaha našich nad Ukrajinci překvapením a skládali jim poklony. Potěšila i zasloužená pochvala od trenéra.

Konečná bilance ME je tedy 5. místo Oldřišky Žídkové a Anny Pavlovové, 8. místo Jana Žídka st. a Šimona Skopového, a fantastické zlato Jana Žídka ml. a Šimona Bambase.

V Badenu zpracovaly Anna Pavlovová a Oldřiška Žídková

Lázek – kolečkové lyže, Zábřech

0

V nedělní deštivý a chladný den 18. 9. 2022 se František Kocourek z SK SKIVELO neslyšících Olomouc zúčastnil závodů na kolečkových lyžích „Lázek“. Trasa závodu v délce 40 km s převýšením 618 m vedla ze Zábřehu na nejvyšší vrch Zábřežské vrchoviny Lázek. Do cílového vrcholu Franta dojel na druhém místě v čase 2:01:03. Byl to téměř maratonský závod s docela náročnými podmínky počasí. Celkem se zúčastnilo 17 závodníků a jeden nedokončil.

Odkaz závodů: https://kolski.tomski.cz

Otevřené Mistrovství ČR neslyšících MTB Maraton

Za chladného sobotního dne 17. 9. 2022 se konalo otevřené Mistrovství ČR neslyšících MTB v Náměšti nad Oslavou, které se jelo v rámci veřejného slyšícího Náměštského cyklomaratonu. Tato sportovní akce byla i součásti mezinárodního závodu v MTB maratonu neslyšících a zúčastnili se ho dva Maďaršti reprezentanti.

Na start se postavilo celkem sedm závodníků, na které čekala trať v délce 50 km po dvou okruzích.  Trasa závodu byla velmi členitá a pestrá nezpevněným lesním a polním terénem, ale také vedla část po zpevněných cestách. Mistrem ČR se stal Jan Čapek, druhý Pavel Pastrnek a třetí František Kocourek. Všichni účastníci ze SK SKIVELO neslyšících Olomouc.

V rámci mezinárodního neslyšícího MTB maratonu byl závod v posledních kilometrech velmi dramatický, kdy nakonec v cíli zvítězil Bence Földi (stříbrný z letošní letní Deaflympiády v Brazilií) tři vteřiny před druhým Janem Čapkem. Byl zde i nejstarší účastník Jaroslav Vondrouš, který si na svůj věk (ročník 1952!) zaslouží obdiv, že celý závod dokončil a celkově mezi slyšící se umístil na 46. místě.

V ženské kategorií byla jediná účastníce Renata Šuláková, která zdárně dokončila závod na jeden okruh 25 km a v ženské slyšící kategorií se umístila na 3. místě. Panovala zde příjemná přátelská atmosféra a to i zejména během vyhlašování stupně vítězů ze strany slyšících pořadatelů a diváků

Výsledky – MČR muži – 50 km

poř.  jméno                        čas                    klub                                                 

1. Jan Čapek                     2:10:22              SK SKIVELO

2. Pavel Pastrnek              2:11:41              SK SKIVELO

3. František Kocourek      2:24:18              SK SKIVELO

4. David Studýnka            2:31:28              SK SKIVELO

5. Jaroslav Vondrouš        3:37:21              SK SKIVELO

Výsledky – mezinárodní MTB muži – 50 km

poř.  jméno                        čas                    celkově mezi slyšících                         stát 

1. Bence Földi                   2:10:19                                  5. místo                 HUN

2. Jan Čapek                      2:10:22                                  7. místo                 CZE

3. Pavel Pastrnek               2:11:41                                  9. místo                CZE

4. Adam Csonto                2:13:49                                 13. místo                HUN

5. František Kocourek       2:24:18                                 27. místo               CZE

6. David Studýnka             2:31:28                                 31. místo               CZE

7. Jaroslav Vondrouš         3:37:21                                 46. místo               CZE

web výsledky: https://www.amchrono.cz/cz/s3872/Vysledky/c2633-Detail-akce/gsto1297-Namestsky-cyklomaraton-2022/gsc17061

web závodu: https://www.sokolisti.org/namestsky-cyklomaraton-2022/

Futsalové soustředění v Pardubicích

Česká reprezentace neslyšících se sešla v Pardubicích na víkendové soustředění ( 26.8. – 28.8.2022 ). Hráči se přivítali s vedením, poté získali klíče od pokojů, kde se na chvíli natáhli. Večer je čekal lehký trénink, kde si hráči po dlouhé době musejí zvyknout na sebe, poté si pohráli s futsalovým míčem, přihrávky, střelby. Novinkou pro reprezentaci byla ta, že se vrátil brankář Braneac po jeho dlouhém zranění, tudíž brankářů bylo tři. To znamená jediné a to, že se budou muset tito tři brankáři poprat o místo účastí do Itálie, kam pojedou pouze dva brankáři.

Po tréninku je čekala večeře na hotelu Zlatá štika, poté je následovala menší schůze o plánech a informace ohledně Mistrovství Evropy, které se bude konat v Itálii.

V sobotu po snídani byl na programu dopolední trénink, kde se mančaft zaměřil na taktiku, různé signály z aut, trestních kopů a rohů. Asistent brankářů Jedlička trénoval své gólmany, ukázal jim maličkosti, na které si dávat pozor a dopilovat je v tom. Posledních pár minut sehráli taktiku přesilové hry a oslabení.

Po tréninku si hráči hodili sprchu, oběd a dvou hodinový odpočinek. v 16:00 následoval odpolední trénink, kde se mančaft musel připravit důkladně na nedělní náročný přátelský zápas s týmem, který je momentálně v ČR nejlepším a to s FK Chrudim (15-tinásobný mistr České republiky – na podzim odehrají také i Ligu Mistrů)

Odpolední trénink skončil a mířilo se na večeři, po večeři následoval rozbor zápasu z minulého přátelského zápasu s SKUP Olomouc, kde se rozebíraly chyby, signály, co zlepšit a naopak dávat si pozor při dalším přátelském zápase. Jakmile rozbor skončil, následovala masáž hráčů, které trápilo menší zranění.

V neděli se mančaft přesunul do haly Dašická, kde jsme se utkali s prvoligovým týmem FK Chrudim, který přišel v kompletní sestavě. Byli tam i hráči z reprezentace ČR a Brazilci + dva profesionální rozhodčí.

Trenér postavil tuto základní sestavu, v brance Braneac a na poli Benda, Fellmann, Gajdošík a Holan. V prvních 3 minutách jsme dostali 3 rychlé góly, poté se tým zvednul a držel se po celý zápas, kde po zbylých 37 minutách dostali pouhé 4 góly, což je úspěch. Celkový výsledek skončil tedy prohrou 0:7.

Chceme týmu FK Chrudim poděkovat za účast.

Další soustředění nás čeká za tři týdny v Ostravě, kde bude sehrán  i přátelský zápas s týmem z Divize F.

psal: Crkovský Jan

Hodnocení MČR MTB XC 2022

Za chladného a větrného sobotního dne 28. 5. 2022 se uskutečnilo Mistrovství ČR MTB Cross Country, Brno – Ořešín.  Závod se jel v rámci Poháru Drahanské vrchoviny a zúčastnili se ho čtyři neslyšící závodníci z SK SKIVELO neslyšících Olomouc  – Jan Čapek, František Kocourek, Pavel Pastrnek a David Studýnka. Trasa závodů byla velmi rychlá a kluci absolvovali dva okruhy o celkové délce 16 km. V cíli mistrovské umístění obhájil Jan Čapek, který zároveň získal druhé místo ve své věkové slyšící kategorií.  Stříbrnou pozici získal Pavel Pastrnek, bronz bral David Studýnka a na bramborové umístění zbylo Františkovi Kocourkovi. Ze strany pořadatelů panovala příjemná přátelská atmosféra, kteří se snažili organizačně vyjít vstříc a také výrazně zviditelnili neslyšící účastníky při vyhlašování před slyšícími diváky.

Výsledky muži                  poč. kol              čas       

1.  Jan Čapek                           2                 0:41:04

2.  Pavel Pastrnek                    2                 0:41:16

3.  David Studýnka                   2                 0:46:22 

4.  František Kocourek             2                 0:48:12

Odkaz závodů: https://www.pohardrahanskevrchoviny.cz

Hodnocení běžkařské sezóny 2022

V závěru běžkařské sezóny jsem se zúčastnil běžkařského maratonu na Špicberkách, nejsevernější části Norského království. Závod pod názvem „Svalbard Skimaraton“ se uskutečnil poblíž  městečka Svalbard, které se nachází na soustroví severního ledového oceánu. V den závodu panovalo mrazivé slunečné počasí, pro závodníky naštěstí bez větru. Teplota vzduchu se pohybovala kolem -10 stupňů C. Na trati závodu v délce 42 km s celkovým převýšením okolo 1.300 m byl sníh na skluz tupý a pomalý. Naštěstí jsem měl lyže dobře namazané a po odstartování jsem se brzy propracoval na čelní skupinu závodníku. V průběhu závodu se mi podařilo dobře rozložit síly a i přes kopcovitý profil trati jsem celou dobu soupažil.

V druhé polovině závodu do 8 km stoupání měl menší krizi. Naštěstí do přejetí vrcholu stoupání jsem si udržel dostatečný náskok na závodníky za mnou a následně ve sjezdu si trochu vydechl. Ve zbývajících 10 km jsem si udržel závodní tempo a do cíle jsem dojel na 11. pozici v celkovém pořadí z počtu 254 účastníků. Ve své věkové kategorii jsem skončil na 5. místě v konkurenci převážně Skandinávských běžkařů. Pro mě to bylo na závěr sezóny nečekaně velká odměna.

Spolu semnou závod absolvovali dobří přátelé, kteří mě velmi podporovali a to Petr Bouchal (organizátor výpravy), Miloš Budík a Martin Kunc. Zároveň velký obdiv za jejich podané výkony a umístění v jejich starších věkových kategorií. Petrovi Bouchalovi také velké poděkování, protože tuto celou akci vymyslel a namotivoval nás aby jsme se závodu zúčastnili. V dalších dnech jsme měli na programu poznání místní ledové a zajímavé krajiny plavbou na lodi, výletem na saních se psím spřežením spojené s menším průzkumem ledovcové jeskyně. Poslední třetí volný den byl výšlap na místní kopec s výškou okolo 700 m s nádherným výhledem do okolí.

Tímto byla letošní závodní běžkařská sezóna jedna z nejvydařenější a to i díky mým osobním nejlepším umístěním na významných soutěžích. V italské Marcialonze na 315. místě z 3 tisíc závodníků. Na Jizerské 50 – 125. místo z 4 tisíc účastníků a na Bedřichovské 30 (volný styl) 20. místo z 503 účastníků.

V Novém Městě na Moravě jsem absolvoval krátké disciplíny podobně Deaflympijským a to 15 km volný styl – 24. místo a 10 km klasicky – 15. místo z 74 závodníků.

Odkaz na fotky: https://ferrykocka.rajce.idnes.cz/Bezkarska_sezona_2022/

Závěrem bych rád poděkoval za podporu všem blízkým v rodině a přátelům, zázemí Českého svazu neslyšících sportovců a domácího klubu SK SKIVELO neslyšících Olomouc. Rád bych nejvíce poděkoval taťkovi za neuvěřitelnou trpělivost, který mě vedl k běžkařskému sportu velmi dlouho. Nakonec jsem zjistil, že tato sportovní aktivita je pro mě opravdu bližší než cyklistika, kterou neopustím a rád ji využijí jako příjemné odreagování od běžek přes letní období. 

Často si uvědomuji tátovu radu, že sport se má dělat hlavně pro radost a nezapomenout, že platí známé rčení, že „cesta je cíl“.

 Odkaz výsledky

 Špicberkyhttps://live.eqtiming.com/53372#

Bigpiastow (zdravotní potíže s lokty): https://wyniki.datasport.pl/results3508/

Jizerská 50https://jiz50.cz/historicke-vysledky

Bedřichovská 30https://jiz50.cz/historicke-vysledky?code=b30

Marcialonga:https://www.marcialonga.it/marcialonga_ski/EN_results.php?edizione=49&gara=mlff_70&edizione70=49&edizione45=49_45&gender=%25&category=%25&nation=%25&id_reg=%25&id_prov=%25&sci_naz=%25&fromP=1&toP=9999&name=Kocourek

Ve stopě zlaté lyže:

15 km volně https://sportsoft.cz/OfficialResults/2022/20220115_vysl_spz_nmnm_15km_FT_abs.pdf?202201.17.10.45

10 km klasicky

https://sportsoft.cz/OfficialResults/2022/20220115_spz_nmnm_10km_ct.pdf?202201.17.10.44

celkově po dvou závodech

https://sportsoft.cz/OfficialResults/2022/20220115_vysl_spz_nmnm_serie_dlouha_abs.pdf?202201.17.11.30

Hodnocení MČR neslyšících v šachu – RAPID, 30. 4. 2022 v Českých Budějovicích

0

V sobotu dne 30. 4. 2022 se konalo Mistrovství ČR v šachu neslyšících v klubu BSKN Č. Budějovice. Zúčastnilo se pouze 6 osob, z toho 1 žena. 2 hráči z SKN Brno se omluvili. Hrálo se každý s každým, odehrání 1 partie trvalo 2 x 20 minut. Na propozici bylo napsáno 2 x 15 minut. Jenže z důvodu malého počtu osob, bylo na místě schváleno předsedy STK i hráči, že budeme hrát 2 x 20 minut.

Celý turnaj proběhl podle plánu v pořádku. Turnaj skončil v 14:45 h. Ředitel akce Petr Řečíkov předal hráčům na 1.–3. místě poháry a diplomy. Nejlepší dva šachisté byli Schmid a Císař, kteří zahráli remízu ve 2. kole (Schmid – bílá figurka, Císař – černá figurka). Mistrem roku 2022 v šachu Rapid se stal Jiří Císař z I. PSKN Praha. Na druhém místě se umístil Jaroslav Schmid z I. PSKN Praha. Eva Borovičková z SKN Brno byla na třetím místě.

Všem zúčastněním se turnaj líbil i celé jeho zajištění. Touto cestou děkujeme za podporu ze strany NSA a vedení BSKN České Budějovice, že nám umožnili, aby se tato akce konala v klubu. V tomto roce se další MČR v bleskovém šachu bude konat na podzim v Brně.

PETR ŘEČÍKOV

                                                                                                                      Ředitel akce MČR v šachu rapid

                                                                                                                      zapsal RADIM MINARIK

 příjmení a jménoklub123456celkempořadí
1SCHMID JaroslavI.PSKN Praha1/211114,52.
2CÍSAŘ JiříI.PSKN Praha1/211114,51.
3HOUŠKA VáclavBSKN Č. Budějovice001/201/215.
4MINARIK RadimBSKN Č. Budějovice001/2011,54.
5BOROVIČKOVÁ EvaSKN Brno0011133.
6RATAJSKÝ JanSKN Brno001/2000,56.

Pořadí            Jméno a příjmení                             Klub                                       body

1.                     Císař Jiří                                            I. PSKN Praha                        4,5

2.                     Schmid Jaroslav                                 I. PSKN Praha                        4,5

3.                     Borovičková Eva                                SKN Brno                               3

4.                     Minarik Radim                                    BSKN České Budějovice       1,5

5.                     Houška Václav                                   BSKN České Budějovice       1

6.                     Ratajský Jan                                      SKN Brno                               0,5

Reprezentační soustředění 8. až 10. dubna 2022 v Pardubicích

0

Ve dnech 8. až 10. dubna 2022 se v Pardubicích uskutečnilo další soustředění České
hokejové reprezentace neslyšících. Několik hráčů se ze soustředění omluvilo, přesto se
soustředění zúčastnilo 16 hráčů v poli a 3 brankáři.

V pátek večer jsme soustředění zahájili společných tréninkem. Zaměřili jsme se na
trénink individuálních dovedností (bruslení bez kotouče i s kotoučem, přesnost nahrávek,
příjem nahrávek a zakončení).

V sobotu ráno jsme odtrénovali 60 minut již ve formacích připravených na odpolední
zápas. Trénovali jsme založení útoku z vlastního obranného pásma, práci ve dvojicích při
kombinaci v útočném pásmu, správné načasování pohybu (najetí) ve středním pásmu. Na
závěr tréninku jsme si vyzkoušeli přesilovou hru 5 na 4.

V sobotu odpoledne jsme sehráli přátelské utkání s týmem Max hokej Jaroměř. Soupeř
se sešel v mírně slabší sestavě než při našem posledním společném zápase na turnaji
v Opočně. Navíc přijel bez brankáře a jen s devíti hráči do pole. Půjčili jsme jim tedy jednoho
brankáře a jednoho útočníka. Od začátku utkání se hrál ofenzivní a bezstarostný hokej. Celý
zápas jsme prohrávali, ale přesto jsme to nezabalili, makali až do konce a nakonec prohráli jen
o gól (13:12).

Soustředění jsme zakončili nedělním tréninkem zaměřeným zakončení. Nutil jsem
hráče si kotouč rychle a čistě zpracovat a bez zbytečného míchání rychle zakončit. Po střele
museli sledovat odražený kotouč a akci dohrát až do konce. Tyto návyky nám chybí v zápase.
Až si je osvojíme, budeme mnohem nebezpečnější a produktivnější. Druhou polovinu
tréninku jsme soutěžní formou nabírali kondici při bruslení a poměřili svoje dovednosti při
nájezdech.

Další soustředění je naplánované až v červenci.

Jarní soustředění před deaflympiádou

Po 1. kole ČPN v neděli 10. dubna 2022 odjela část účastníků (Anna Pangrácová, Lenka Hornová, Jan Semerád, Josef Procházka a Marek Spilka) na jarní soustředění do Rytířovy Lhoty v CHKO Českém ráji. V pondělí se k účastníkům připojil Kamil Klíma, ve středu Mário Červinka s Karolínou Novákovou. Trenér Adam Hájek připravil pro všechny účastníky celkově 7 tréninků.

V neděli odpoledne byl na programu seznamovací klus s mapou pro načtení způsobu mapování skal v okolí hradu Kost, v pondělí se začalo naostro dopoledním kombotechem¹ a odpoledními hromadnými starty (první úseky)² na mapě Kost. V úterý byl na programu dopolední super sprint relay³ dvojic a odpoledne klasický sprint. Oba závody se běžely v centru Mladé Boleslavi v prostoru světového poháru z roku 2018. Stejný sprint si před 14 dny zaběhl také český slyšící reprezentant orientačního běhu Jakub Glonek. Večer nás pak čekal rozbor jeho postupů a dozvěděli jsme se taky, jak u sprintu přemýšlí a v které chvíli si plánuje postupy dopředu. Ve středu byla dopolední sudá-lichá⁴ v Srbsku u Kněžmosti a odpolední krátká trať (middle) na skalních plotnách u Branžeže. Čtvrtek patřil regeneraci a přesunu do Doks na jiné ubytování, kde se k nám připojila Martina Vaňková. Večer jsme měli besedu s Jakubem Glonkem tlumočenou do českého znakového jazyka díky tlumočnici Haně Trskové, kde jsme se ho mohli zeptat na cokoliv. Dozvěděli jsme se především jak Kuba trénuje, jak se připravuje na sprinty a jaký trénink by nám doporučil ke zlepšení. Přesto, že bylo soustředění fyzicky i mapově velmi náročné, tak se všem účastníkům líbilo.

V pátek začaly první české třídenní etapové závody v roce 2022 – Velikonoce ve skalách a připojily se další 2 ženy – Anna Formánková a Vendula Pannová. Rozdělení bylo následující, všichni muži (Jan Semerád, Josef Procházka, Marek Spilka, Kamil Klíma a trenér Adam Hájek) se přihlásili do kategorie H21A, Anna Pangrácová závodila v kategorii D21A, Martina Vaňková s Annou Formánkovou pak v kategorii D21B. Vendula Pannová běžela v kategorii D45B. Anně Pangrácové uteklo o necelou minutu celkové třetí místo v kategorii D21A z 30 závodnic. V kategorii D21B skončila na 5. místě Anna Formánková z 30 závodnic. Vendula skončila na 14. místě ze 34 závodnic v kategorii D45B. Muži to měli těžší, nejlepším umístěním bylo 20. místo Jana Semeráda, pak následovalo 26. místo Josefa Procházky a 28. místo Kamila Klímy ze 42 závodníků. Marek Spilka a Martina Vaňková byli v jedné etapě diskvalifikováni a proto klesli na poslední místa ve výsledcích.

Každý večer byl společný rozbor postupů všech závodníků pomocí zapůjčeného projektoru, kdy se rozebíraly chyby a vyzdvihovaly se dobré postupy při jednotlivých trénincích a závodech.  Počasí bylo opravdu aprílové (proměnlivé), v pondělí do čtvrtka bylo krásně slunečno, ale pak se citelně ochladilo a na závodech jsme pomalu cvakali zubama. V neděli po závodě se opět trochu oteplilo.

Výsledky etap Velikonoce ve skalách:
E1 – https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6756
E2 – https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6757
E3 – https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6758
Celkové výsledky – https://tjsolidus.cz/dkp22/v.html

Vysvětlení pojmů:

[1] Kombotech – spojení několika různých navigačních technik. Začalo se na klasické mapě, která se pak plynule přešla na prázdnou mapu se slovním popisem (každý závodník měl svůj vlastní popis, který si předem připravil). Na to navazoval koridorový úsek „hadice“, kde uvnitř úseku byla zobrazena mapa, ale zbytek byl prázdný. Bylo třeba se držet vyznačeného prostoru. Po „hadici“ následoval postup na azimut pomocí buzoly v prázdné mapě, trénovalo se udržení směru postupu. Pak byla pouze vrstevnicová mapa bez cest a hustníků a bylo třeba vnímat všechny tvary kopce, svahy, kupky, srázky, rýhy a vše využít ke svému prospěchu. Po vrstevnicové mapě přišla vlastnoručně namalovaná mapa s významnými body, pomocí které závodníci došli na poslední kontrolu, odkud už byla jen klasická mapa do cíle.

[2] První úseky – trénink na první úseky štafet, kdy je hromadný start a závodník se snaží nebýt ovlivněn jiným závodníkem při postupu na svou kontrolu. Ostatní závodníci můžou mít, ale taky nemusí mít kontrolu na stejném místě. Jedná se o farstu (varianty kontrol) na podobných místech. Trénink je zaměřen na psychiku a soustředění se na svojí navigační techniku.

[3] Super sprint relay – dvojice štafet žena – muž. Každý z nich má 3 úseky, v závodu je celkem 6 úseků. Začíná žena, proběhne svůj první úsek, pak předá štafetu muži, který proběhne svůj první úsek, následuje pak žena s druhým úsekem atd. Úseky byly zhruba 1 km dlouhé.

[4] Sudá – lichá – utvoří se dvojice, každý z nich dostane svou mapu (sudou či lichou). Začíná ten, kdo má sudou mapu (S) a ze startu naviguje na místo předávky (velké kolečko na mapě), druhý s lichou mapou (L) ho následuje a snaží si zapamatovat postup bez koukání do mapy. Až se dorazí na místo předávky, řekne (S) tomu (L), že je řada na něm. Lichý pak v hlavě rekonstruuje, kudy šel a pokračuje v navigaci až na první lichou kontrolu .Sudý se snaží zapamatovat postup až na místo kontroly. Na místě kontroly č.1 pak lichý upozorní, že je na místě a sudý musí zpětně domýšlet, kde asi je a na mapě ukázat místo kontroly. Po potvrzení správnosti pak lichý opět naviguje na další místo předávky (velké kolečko), kde se role opět prohodí a takto se pokračuje až do cíle. Tato technika je na trénování paměti a zpětné rekonstrukce postupu v případě, kdy by se člověk na závodě ztratil.

Výsledky 1. kola ČPN v OB 2022

SK SKIVELO neslyšících Olomouc ve spolupráci s USK Praha zahájilo letošní orienťáckou
sezónu 1. kolem Českého poháru neslyšících v orientačním běhu 2022, které proběhlo v
sobotu 10. dubna 2022 ve Struhařově u Říčan v okrese Praha-východ.
Závodu se zúčastnilo 9 závodníků, z toho 3 žen a 6 mužů. Běhalo se na mapě 2 rybníky –
jih a na programu byla krátká trať (middle). Terén byl kopcovitý až mírně zvlněný s velkými
množství detailů – kameny, balvany, skály a skalky, skupiny kamenů, varpy, převážně
říčanská žula. Les byl různorodý, listnatý (zejména buky) a jehličnany, místy s náletovými
hustníky se středně hustou síti komunikací. Průběžnost byla dobrá. Počasí bylo vskutku
aprílové, od sluníčka až po sněhovou vánici a opakovaně dokola.


Výsledky 1. kola ženy (3,93 km, 18 kontrol, 145 m přev.)

 1. Anna Pangrácová (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 47:39
 2. Anna Formánková (SK Olympia Praha SPS)                 52:21
 3. Lenka Hornová (SK SKIVELO neslyšících Olomouc)     85:04
  DNS Martina Vaňková (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) – nemoc  Výsledky 1. kola muži (4,89 km, 18 kontrol, 175 m přev.)
 4. Marek Spilka (SK SKIVELO neslyšících Olomouc)         46:49
 5. Josef Procházka (SK SKIVELO neslyšících Olomouc)     50:27
 6. Jan Semerád (SK SKIVELO neslyšících Olomouc)         53:07
 7. Kamil Klíma (SK Olympia Praha SPS)                         56:01
 8. Jaroslav Vondrouš (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 65:19
 9. Mário Červinka (SKN Hradec Králové)                        76:25

Video – https://youtu.be/g7-8fRPzJWs
Výsledky na ORIS – kategorie ženy D21B a muži H21B – odkaz https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6113
Odkaz www Český OB neslyšících – https://ceskyobneslysicich.webnode.cz/l/vysledky-1-kola-cpn-v-
ob-2022/