Novinky ze šachu

0
502

ŠARIŠ OPEN

Náš reprezentant Milan Orság se zúčastnil Mezinárodního mistrovství Slovenska mužů a žen 2020 – ŠARIŠ OPEN, který se uskutečnil ve dnech 7. – 15. srpna 2020 na Slovensku v Drienci. Celkem se účastnilo 106 šachistů. Hrálo se švýcarským systémem na 9. kol 90 minut s přídavkem 30 sekund.

V posledním zápase Orság prohrál proti maďarskému soupeři Attilovi Szebovi. Mistrem mezinárodního turnaje se stal maďarský šachista Attila Szebe.  Milan Orság se umístil na 6. místě celkového žebříku se ziskem 6,5 bodů (5 výher, 3 remízy a 1 prohra).  

Hodnocení od Milana Orsága

V minulých dnech v měsíci srpnu jsem se zúčastnil dvou turnajů jako náhrady za zrušené Mistrovství světa ICCD 2020 v šachu. Jednalo se o Majstrovstvá SR 2020 v šachu – ŠARIŠ OPEN v Drienici na Slovensku ve dnech 7.8. – 15.8.2020 a
o Mistrovství ČR 2020 v šachu v Plzni 2020 ve dnech 23.8. – 31.8.2020. Oba turnaje byly pro slyšící šachisty. V obou turnajích jsem skončil na 6. místě. Význam v těchto dvou turnajích byl ale naprosto odlišný. Na Slovensku se zúčastnilo 106 hráčů, byl jsem nasazený na 4. místě. Ačkoliv jsem bojoval o přední umístění, po osmém kole jsem byl na průběžném prvním místě, po prohře v
závěrečném kole jsem klesl pořadím. Skončil jsem tedy přibližně na svém, mé ELO hodnocení zůstalo beze změn, šlo o průměrný výkon. Jinak turnaj probíhal v krásné slovenské přírodě, organizačně zajištěn byl dobře.

Oficiální webová stránka: https://www.sarisopen.eu/

Mistrovství ČR v šachu mužů

Také se zúčastnil Mistrovství ČR v šachu mužů v Plzni, které je součástí šachového festivalu Plzeň. Konalo se ve dnech 23. – 31. 8. 2020. Zúčastnilo se 76 šachistů.  Festival se hraje v reprezentačních sálech „SECESE“ Plzeňského prazdroje. Mistrovství ČR mužů se hrálo na 9 kol švýcarským systémem tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce + přídavek 30 sekund na tah od začátku partie (denně jedno kolo), pořadatelem byl Šachový klub 64 Plzeň.

Nejvýše nasazeným hráčem mistrovství byl obhájce titulu mistra ČR z loňského roku velmistr David Navara, svoji účast potvrdili také další čeští reprezentanti velmistři Viktor Láznička, Jiří Štoček, Peter Michalík, Vlastimil Babula či 23 hráč světového juniorského žebříčku Thai Dai Van Nguyen. Ve startovní listině byla také řada mladých talentovaných hráčů, mj. také světová jednička mezi desetiletými Václav Finěk. Mistrem ČR se stal David Navara. Milan Orság se umístil na 6. místě s 6,5 body (6 výher, 1 remíza a 2 prohry).  

Hodnocení od Milana Orsága

Na Mistrovství ČR 2020 v šachu v Plzni startovalo 76 šachistů, byl jsem nasazený na 20. místě. Turnaj byl tedy výrazně silnější. Zúčastnila se téměř kompletní česká špička v šachu mezi slyšícími. Po bojovném průběhu a tentokrát dobrém závěru se mi povedlo skončit na 6. místě (podle počtu bodů jsem se dělil o 3. až 7. místo, na pomocné hodnocení jsem byl šestý.) Turnaj vyhrál mezinárodní velmitr David Navara, za ním následovali další reprezentanti ČR mezi slyšícími a za nimi jsem byl já.
Tento výsledek považuji za velmi dobrý, zvýšil jsem své ELO hodnocení o 20 bodů, výsledek vzbudil příznivou odezvu i mezi slyšícími šachisty. Turnaj byl dobře organizačně zajištěn, hrálo se v reprezentativních prostorách plzeňského pivovaru.

Oficiální webová stránka: https://www.sachovyfestivalplzen.cz/