Ve dnech 8. až 10. dubna 2022 se v Pardubicích uskutečnilo další soustředění České hokejové reprezentace neslyšících. Několik hráčů se ze soustředění omluvilo, přesto se soustředění zúčastnilo 16 hráčů v poli a 3 brankáři.
V pátek večer jsme soustředění zahájili společných tréninkem. Zaměřili jsme se na trénink individuálních dovedností (bruslení bez kotouče i s kotoučem, přesnost nahrávek, příjem nahrávek a zakončení).
V sobotu ráno jsme odtrénovali 60 minut již ve formacích připravených na odpolední zápas. Trénovali jsme založení útoku z vlastního obranného pásma, práci ve dvojicích při kombinaci v útočném pásmu, správné načasování pohybu (najetí) ve středním pásmu. Na závěr tréninku jsme si vyzkoušeli přesilovou hru 5 na 4.
V sobotu odpoledne jsme sehráli přátelské utkání s týmem Max hokej Jaroměř. Soupeř se sešel v mírně slabší sestavě než při našem posledním společném zápase na turnaji v Opočně. Navíc přijel bez brankáře a jen s devíti hráči do pole. Půjčili jsme jim tedy jednoho brankáře a jednoho útočníka. Od začátku utkání se hrál ofenzivní a bezstarostný hokej. Celý zápas jsme prohrávali, ale přesto jsme to nezabalili, makali až do konce a nakonec prohráli jen o gól (13:12).
Soustředění jsme zakončili nedělním tréninkem zaměřeným zakončení. Nutil jsem hráče si kotouč rychle a čistě zpracovat a bez zbytečného míchání rychle zakončit. Po střele museli sledovat odražený kotouč a akci dohrát až do konce. Tyto návyky nám chybí v zápase. Až si je osvojíme, budeme mnohem nebezpečnější a produktivnější. Druhou polovinu tréninku jsme soutěžní formou nabírali kondici při bruslení a poměřili svoje dovednosti při nájezdech.
Po 1. kole ČPN v neděli 10. dubna 2022 odjela část účastníků (Anna Pangrácová, Lenka Hornová, Jan Semerád, Josef Procházka a Marek Spilka) na jarní soustředění do Rytířovy Lhoty v CHKO Českém ráji. V pondělí se k účastníkům připojil Kamil Klíma, ve středu Mário Červinka s Karolínou Novákovou. Trenér Adam Hájek připravil pro všechny účastníky celkově 7 tréninků.
V neděli odpoledne byl na programu seznamovací klus s mapou pro načtení způsobu mapování skal v okolí hradu Kost, v pondělí se začalo naostro dopoledním kombotechem¹ a odpoledními hromadnými starty (první úseky)² na mapě Kost. V úterý byl na programu dopolední super sprint relay³ dvojic a odpoledne klasický sprint. Oba závody se běžely v centru Mladé Boleslavi v prostoru světového poháru z roku 2018. Stejný sprint si před 14 dny zaběhl také český slyšící reprezentant orientačního běhu Jakub Glonek. Večer nás pak čekal rozbor jeho postupů a dozvěděli jsme se taky, jak u sprintu přemýšlí a v které chvíli si plánuje postupy dopředu. Ve středu byla dopolední sudá-lichá⁴ v Srbsku u Kněžmosti a odpolední krátká trať (middle) na skalních plotnách u Branžeže. Čtvrtek patřil regeneraci a přesunu do Doks na jiné ubytování, kde se k nám připojila Martina Vaňková. Večer jsme měli besedu s Jakubem Glonkem tlumočenou do českého znakového jazyka díky tlumočnici Haně Trskové, kde jsme se ho mohli zeptat na cokoliv. Dozvěděli jsme se především jak Kuba trénuje, jak se připravuje na sprinty a jaký trénink by nám doporučil ke zlepšení. Přesto, že bylo soustředění fyzicky i mapově velmi náročné, tak se všem účastníkům líbilo.
V pátek začaly první české třídenní etapové závody v roce 2022 – Velikonoce ve skalách a připojily se další 2 ženy – Anna Formánková a Vendula Pannová. Rozdělení bylo následující, všichni muži (Jan Semerád, Josef Procházka, Marek Spilka, Kamil Klíma a trenér Adam Hájek) se přihlásili do kategorie H21A, Anna Pangrácová závodila v kategorii D21A, Martina Vaňková s Annou Formánkovou pak v kategorii D21B. Vendula Pannová běžela v kategorii D45B. Anně Pangrácové uteklo o necelou minutu celkové třetí místo v kategorii D21A z 30 závodnic. V kategorii D21B skončila na 5. místě Anna Formánková z 30 závodnic. Vendula skončila na 14. místě ze 34 závodnic v kategorii D45B. Muži to měli těžší, nejlepším umístěním bylo 20. místo Jana Semeráda, pak následovalo 26. místo Josefa Procházky a 28. místo Kamila Klímy ze 42 závodníků. Marek Spilka a Martina Vaňková byli v jedné etapě diskvalifikováni a proto klesli na poslední místa ve výsledcích.
Každý večer byl společný rozbor postupů všech závodníků pomocí zapůjčeného projektoru, kdy se rozebíraly chyby a vyzdvihovaly se dobré postupy při jednotlivých trénincích a závodech. Počasí bylo opravdu aprílové (proměnlivé), v pondělí do čtvrtka bylo krásně slunečno, ale pak se citelně ochladilo a na závodech jsme pomalu cvakali zubama. V neděli po závodě se opět trochu oteplilo.
[1] Kombotech – spojení několika různých navigačních technik. Začalo se na klasické mapě, která se pak plynule přešla na prázdnou mapu se slovním popisem (každý závodník měl svůj vlastní popis, který si předem připravil). Na to navazoval koridorový úsek „hadice“, kde uvnitř úseku byla zobrazena mapa, ale zbytek byl prázdný. Bylo třeba se držet vyznačeného prostoru. Po „hadici“ následoval postup na azimut pomocí buzoly v prázdné mapě, trénovalo se udržení směru postupu. Pak byla pouze vrstevnicová mapa bez cest a hustníků a bylo třeba vnímat všechny tvary kopce, svahy, kupky, srázky, rýhy a vše využít ke svému prospěchu. Po vrstevnicové mapě přišla vlastnoručně namalovaná mapa s významnými body, pomocí které závodníci došli na poslední kontrolu, odkud už byla jen klasická mapa do cíle.
[2] První úseky – trénink na první úseky štafet, kdy je hromadný start a závodník se snaží nebýt ovlivněn jiným závodníkem při postupu na svou kontrolu. Ostatní závodníci můžou mít, ale taky nemusí mít kontrolu na stejném místě. Jedná se o farstu (varianty kontrol) na podobných místech. Trénink je zaměřen na psychiku a soustředění se na svojí navigační techniku.
[3] Super sprint relay – dvojice štafet žena – muž. Každý z nich má 3 úseky, v závodu je celkem 6 úseků. Začíná žena, proběhne svůj první úsek, pak předá štafetu muži, který proběhne svůj první úsek, následuje pak žena s druhým úsekem atd. Úseky byly zhruba 1 km dlouhé.
[4] Sudá – lichá – utvoří se dvojice, každý z nich dostane svou mapu (sudou či lichou). Začíná ten, kdo má sudou mapu (S) a ze startu naviguje na místo předávky (velké kolečko na mapě), druhý s lichou mapou (L) ho následuje a snaží si zapamatovat postup bez koukání do mapy. Až se dorazí na místo předávky, řekne (S) tomu (L), že je řada na něm. Lichý pak v hlavě rekonstruuje, kudy šel a pokračuje v navigaci až na první lichou kontrolu .Sudý se snaží zapamatovat postup až na místo kontroly. Na místě kontroly č.1 pak lichý upozorní, že je na místě a sudý musí zpětně domýšlet, kde asi je a na mapě ukázat místo kontroly. Po potvrzení správnosti pak lichý opět naviguje na další místo předávky (velké kolečko), kde se role opět prohodí a takto se pokračuje až do cíle. Tato technika je na trénování paměti a zpětné rekonstrukce postupu v případě, kdy by se člověk na závodě ztratil.
SK SKIVELO neslyšících Olomouc ve spolupráci s USK Praha zahájilo letošní orienťáckou sezónu 1. kolem Českého poháru neslyšících v orientačním běhu 2022, které proběhlo v sobotu 10. dubna 2022 ve Struhařově u Říčan v okrese Praha-východ. Závodu se zúčastnilo 9 závodníků, z toho 3 žen a 6 mužů. Běhalo se na mapě 2 rybníky – jih a na programu byla krátká trať (middle). Terén byl kopcovitý až mírně zvlněný s velkými množství detailů – kameny, balvany, skály a skalky, skupiny kamenů, varpy, převážně říčanská žula. Les byl různorodý, listnatý (zejména buky) a jehličnany, místy s náletovými hustníky se středně hustou síti komunikací. Průběžnost byla dobrá. Počasí bylo vskutku aprílové, od sluníčka až po sněhovou vánici a opakovaně dokola.
Výsledky 1. kola ženy (3,93 km, 18 kontrol, 145 m přev.)
Anna Pangrácová (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 47:39
Anna Formánková (SK Olympia Praha SPS) 52:21
Lenka Hornová (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 85:04 DNS Martina Vaňková (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) – nemoc
Výsledky 1. kola muži (4,89 km, 18 kontrol, 175 m přev.)
Marek Spilka (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 46:49
Josef Procházka (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 50:27
Jan Semerád (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 53:07
Kamil Klíma (SK Olympia Praha SPS) 56:01
Jaroslav Vondrouš (SK SKIVELO neslyšících Olomouc) 65:19
Vytváříme fotbalovou a futsalovou akademii pro mládeže (chlapci a dívky). Zdravím všem klubům, informační plakát (věková kategorie – žáci od 8 do 14 let, junioři od 15 do 18 let, dívky od 8 do 18 let, nad 55 dB sluch – neslyšící, nedoslýchavý, ohluchlý a také uživatelé kochleárního implantátu)
Přihlašujte se do 29. května na email: , Prosím všechny o sdílení, aby se to dostalo i těch, kteří mezi tyto skupiny patří.
V kongresovém sále pražského Top Hotelu se konal ve čtvrtek 24. března galavečer Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2021. Čtyři sluchově postižení sportovci získali v rámci ankety krásná ocenění – tenista Jaroslav Šmédek, judistka Julie Švecová a beachvolejbalisté Jan Žídek jr. a Šimon Bambas.
Tenista Jaroslav Šmédek (19 let) získal v kategorii Junior první místo, o které se podělil s plavcem Jonášem Kešnarem (tělesně postižený). Kromě prvenství se umístil i v elitní desítce vyhlášených sportovců (9. místo). Šmédek, člen SK Olympia Praha SPS, se stal vloni mistrem na evropském šampionátu neslyšících v tenise na Krétě, kde rovněž získal 3. místo ve smíšené čtyřhře s neslyšící Kateřinou Blaščíkovou.
Tenista Jaroslav Šmédek (foto zdroj: ceskatelevize.cz)
Judistka Julie Švecová (37 let), členka SK SKIVELO neslyšících Olomouc, získala ocenění Objev roku společně s Adamem Peškou, který se věnuje boccia. Švecová se postarala vloni o velké překvapení, když s přehledem vyhrála Mistrovství světa neslyšících v judu ve Francii.
Julie Švecová přijímá ocenění za Objev roku 2021 (foto zdroj: paralympic.cz)
Beach volejbalisté Jan Žídek jr. (19 let) a Šimon Bambas (19 let) z SK Olympia Praha SPS získali na loňském Mistrovství světa v beach volejbalu v Polsku 3. místo, historicky první cenný kov. V anketě v kategorii Kolektiv roku 2021 se umístili na 3. místě.
Beach volejbalisté Šimon Bambas a Jan Žídek jr. (zdroj foto: Oldřiška Žídková)
„Pocit to byl skvělý a bylo to pro mě a myslím, že i pro Bambiho nečekané, že nás vyhlásí a budou nám předávat nějakou cenu, když to byl v podstatě náš první velký turnaj. (MS v Polsku) Je pravda, že už jsme měli za sebou Mistrovství Evropy na Ukrajině v roce 2018, ale tam jsme se nedostali tak daleko, i když nám chyběl malý kousek. Spíš to byla zkušenost do dalších let. Měl jsem tušení, že na Vyhlášení sportovců bude o nás zmínka, ale to 3. místo jsem opravdu nečekal. Jsem velmi rád a nadšený, že jsme tuto cenu dostali, a je to také větší motivace do budoucnosti.“(Jan Žídek jr.)
Celkovým vítězem ankety se stal tělesně handicapovaný lukostřelec David Drahonínský – dvojnásobný medailista z paralympijských her v Tokiu.
Kompletní výsledky z Vyhlášení nejlepšího handicapovaného sportovce najdete zde na odkazu.
Záznam Vyhlášení nejlepšího handicapovaného sportovce roku 2021 je možné shlédnout zde na odkazu.
Neslyšící běžkař František Kocourek ze SK SKIVELO neslyšících Olomouc se 5. 3. 2022 zúčastnil populárního skimaratonu Bieg Piastow v Jakuzsicích v Polsku. Trasa tohoto závodu je velmi členitá, vede krásnou rozmanitou horskou přírodou a právě proto je pro spoustu závodníků velmi oblíbená.
Franta, který se závodu účastnil po dvoutýdenním zdravotním omezení dojel do cíle ve své kategorii 17. a celkově se umístil na 115. místě v čase 3:20:40 z celkového počtu přibližně 1600 závodníků.
Neslyšící běžkař František Kocourek ze SK SKIVELO neslyšících Olomouc se zúčastnil Jizerské 50 a Volkswágen Bedřichovská 30 v Jizerských horách.
V pátek 11. 2. 2022 běžel Bedřichovskou 30 – závod s hromadným startem na 30 km volnou technikou. V den závodu sněžilo a teploty byly lehce pod nulou. Franta do cíle dojel v kategorií 14. a celkově na 20. místě v čase 1:27:52 z celkové účasti 503 závodníků. Se svým výsledkem byl velmi spokojený. Dosud to byl jeho nejlepší výkon v historii tohoto závodu.
V neděli 13. 2. 2022 se konal hlavní a významný český maratonský závod na běžkách Jizerská 50 klasickou technikou s účastí mnoha významných profesionální závodníků ze severských států.
Jizerskou 50 vyhrál již potřetí norský závodník Andreas Nygaard.
František Kocourek dojel ve své kategorií na 79. místě a celkově se umístil na krásném 125. místě v čase 2:32:56.
Celkově se závodu zúčastnilo kolem 4,5 tis. běžkařů.
Pro Frantu Kocourka stejně jako i pro ostatní závodníky byl sice závod vyčerpávající, ale všechny potěšilo sluníčko a výborné sněhové podmínky. Zima tak vyrovnala dluh za loňský rok.
V nedělní prosluněný den 30. 1. 2022 se uskutečnil 49 ročník Marcialongy. Na tento populární maratonský závod se zúčastnil neslyšící běžkař František Kocourek z SK SKIVELO neslyšících Olomouc. V průběhu závodu panovali příjemné teploty lehce pod bodem mrazu. Franta startoval ze 3 vlny a bylo náročné předjíždět řadu závodníků. Nakonec se stim popral a s dobře namazanými lyžemi do cíle dojel v čase 3:49:43 a umístil se celkove v mužích na 284. pozici a celkově s ženy skončil na 321. místě. Ve své věkové kategorii mu patřila 100 příčka. Závod dokončilo celkově 3101 účastníků. Vysledky https://www.endu.net/it/events/marcialonga/results
SPORTOVNÍ HALA TJ OSTRAVA, VARENSKÁ 3098/40A, OSTRAVA
1. KOLO I 30.1.2022
HODNOCENÍ
V neděli 30.1.2022 se konalo Mistrovství ČR ve futsalu neslyšících juniorů do 23 let v Ostravě ve sportovní hale TJ OSTRAVA. Hrálo se 1.kolo. Zúčastnily se čtyři týmy SSK Vítkovice neslyšící, I.PSKN Praha, SKN Hradec Králové a SK Olympia Praha. Pořadatelé všem hráčům, vedoucím týmů a divákům kontrovali certifikát o očkování proti COVIDu-19, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech a PCR do 18 let s negativním výsledkem. Byli delegováni dva rozhodčí (jedna žena a jeden muž) z FAČR, kteří dodržovali pravidla futsalu a odvedli dobrou práci. Místopředseda STK-F futsalu Valášek byl přítomen a kontroval soupisky a registrační průkazky každých týmů. Úvodní zápas odehrál I.PSKN Praha s týmem SKN Hradec Králové. Pražský tým zvládl vstup do turnaje bez problému a začal výhrou 6:0 nad hradeckým týmem. Ve druhém utkání se Vítkovice utkali s týmem SK Olympia Praha. Byla to nervozita. První poločas byl těžký a vyrovnaný, Vítkovice vedli 1:0. Druhý poločas byl napínavý. Hráč Říha dostal žlutou kartu, protože rukama strčil vítkovického Bajera zezadu. Bajer si narazil hlavu do zdi. Narazil si hlavu do zdi a byl ošetřen zdravotníkem, že je v pořádku. Vítkovice zvítězili 5:1. Překvapivého vítězství dosáhli hradečtí futsalisté v druhém zápasu. Díky vynikajícímu výkonu mladému brankáře Samuela Cíly dokázali porazit Olympii Prahu 5:2. Čtvrtý zápas vyhlížel Vítkovice s I.PSKN Prahou, ve kterém chtěl pražský tým odčinit prohru z minulého výsledku, domácí je ale k ničemu nepustili a ani jeden střelecký pokus týmu I.PSKN Praha nevyšel. Náš vítkovický Blasczyk předvedl několik bravurních zákroků a vychytal čisté konto. Vítkovice vyhráli vysoko 9:0. V pátém zápase proběhly derby pražských týmů mezi I.PSKN Prahou a SK Olympií Prahou. Olympia vedla o dva góly, hráči z I.PSKN Prahy pak otočili z 2:0 na 2:3. Olympia se nevzdávala a dokázala vyrovnat. Zápas skončil remízou 3:3. Vítkovické futsalisty s týmem SKN Hradec Králové v posledním zápase nečekalo nic jednoduchého. Hráč Foltýn z HK byl vyloučen, protože rukama strčil vítkovického Bajera zezadu v nepřerušené hře v souboji o míč a opět podrazil dalšímu vítkovickému Glogovi zezadu nohy v nepřerušené hře. Foltýn vyfasoval dvě žluté karty a dostal červenou kartu. Během zápasu se zranil hradecký brankář Cíla, který si poranil kotník a nemohl pokračovat. Hradecký hráč pomáhal jako náhradní brankář. Vítkovičtí slavili výhrou 6:1 nad týmem SKN Hradec Králové. Zatím po 1.kole je na prvním místě SSK Vítkovice neslyšící s 9 body, na druhém místě I.PSKN Praha s 4 body, na třetím místě SKN Hradec Králové s 3 body a na posledním místě SK Olympia Praha s 1 bodem.
Touto cestou chceme poděkovat pořadatelům, fanouškům, rozhodčím, vedení sportovní haly TJ Ostrava, NSA a ČSNS za podporu této akce. Pokračovat se bude 2.kolo až na podzim v Praze.
MARCELA HYKLOVÁ
ředitelka akce MČR ve futsalu juniorů do 23 let
zapsal JAKUB BAJER
VÝSLEDKY
1. I.PSKN PRAHA – SKN HRADEC KRÁLOVÉ 6:0 (2:0)
branky: 2x Ponocný, 2x Stránský, 2x Hartig
2. SSK VÍTKOVICE NESLYŠÍCÍ – SK OLYMPIA PRAHA 5:1 (1:0)
branky: 2x Hartoš, Altman, Holiš, Lištvan – Zeman
ŽK:Holiš (SSK VÍTKOVICE NESLYŠÍCÍ) – Říha (SK OLYMPIA PRAHA)
3. SKN HRADEC KRÁLOVÉ – SK OLYMPIA PRAHA 5:2 (1:1)
branky: 2x Foltýn, Čapek, Beránek V., Šulák – Fischkandl, Chalupa
ŽK:Wirth, Štulla (oba SK OLYMPIA PRAHA)
4. I.PSKN PRAHA – SSK VÍTKOVICE NESLYŠÍCÍ 0:9 (0:6)
branky: 2x Bajer, 2x Gloga, 2x Holiš, 2x Homolka, Altman
ŽK:Stránský, Kratochvíl, Skýpala (všichni I.PSKN PRAHA)
5. SK OLYMPIA PRAHA – I.PSKN PRAHA 3:3 (2:2)
branky: 2x Fischkandl, Zeman – 2x Ponocný, Hamburg
6. SSK VÍTKOVICE NESLYŠÍCÍ – SKN HRADEC KRÁLOVÉ 6:1 (2:1) branky: 3x Hartoš, 2x Holiš, Korger – Foltýn