Hledáme plavce se sluchovým postižením

0
271

Vážení trenéři a vedoucí všech plaveckých klubů a svazů v ČR, ředitelé a zástupci sportovních škol a tříd,

jménem STK Plavání a Plavání ČSNS (sportovní technická komise plavání a plavání Českého svazu neslyšících sportovců) si Vás dovolujeme požádat o průběžné informování Vaší plavecké základny, v níž se vyskytují neslyšící, nedoslýchaví plavci či plavci s kochleárním implantátem (dále KI = kochleární implantát – neuroprotéza nahrazující sluch).

Tito neslyšící, nedoslýchaví plavci a plavci s KI mají možnost se účastnit ME, MS v plavání neslyšících a dle výsledků i deaflympiády = olympiády neslyšících, která se stejně jako olympiáda koná jednou za 4 roky. Dále mají možnost startovat i na MČR v plavání neslyšících  a na mezinárodních plaveckých závodech jako reprezentace ČR

Na těchto plaveckých soutěžích mohou startovat sportovci dle regulí CISS (mezinárodní světová organizace neslyšících sportovců) s lékařsky ověřenou ztrátou sluchu minimálně 55 dB na lepším uchu. Není-li si někdo jistý, zda splňuje výše uvedené požadavky, týkající se sluchové ztráty, ať se i přesto ozve, zjistíme to.

Tito plavci – zvláště nedoslýchaví a uživatelé KI často na první pohled normálně slyší, telefonují a většinou neovládají znakový jazyk (což rozhodně není podmínkou reprezentace), ale i přesto mohou splňovat limit pro výše uvedené plavecké soutěže. Velmi často tito plavci mají strach se zapojit mezi sluchově postižené plavce, protože neovládají znakový jazyk. V žákovských kategoriích rozhodují za mladé sportovce zákonní zástupci, kteří by měli být samozřejmě informování o možnostech svého dítěte. Z tohoto důvodu dávám na sebe kontakt (viz dole). Není se třeba obávat. Na naše budoucí soustředění jste Vy, trenéři a následně rodiče mladých plavců srdečně zváni.

Hledáme  plavce všech věkových kategorií. V žádném případě je nechceme trhat z Vašich klubů, naopak budeme rádi, když nadále a samozřejmě  budou trénovat pod Vaším vedením a zlepšovat se. V případě blížícího se ME, MS neslyšících či deaflympiády bychom byli rádi, kdybyste jim umožnili se účastnit vícedenních či víkendových soustředění v plavání, která se převážně konají v Praze (často se tato soustředění plánují na termíny mimo sezónu českých soutěží). Pro všechny plavce je to skvělá možnost si zatrénovat nad rámec mateřského klubu, vyzkoušet nové tréninky, získat nové zkušenosti, a případně i vyjet  na plavecké závody do zahraničí.

Najdeme je?  Věřím, že s Vaší pomocí ano.

Pro více informací mě můžete kontaktovat na emailu  (Vojtěch Mrózek – předseda STK plavání a člen výboru ČSNS).

Předem děkuji za podporu a Vaši vstřícnost.
S pozdravem, Vojtěch Mrózek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno