432

HODNOCENÍ ÚČASTI NA MISTROVSTVÍ SVĚTA NESLYŠÍCÍCH V BADMINTONU

1. – 22. 7. 2019 – TAJ-PEJ, TCHAJ-WAN

Hodnocení hráčky Jany Havlové:

Ve dnech 12. až 22. července 2019 proběhlo Mistrovství světa neslyšících badmintonistů v hlavním městě Tchaj-wanu, Tchaj-peji. Mistrovství světa bylo rozdělené do dvou částí, konkrétně na juniorskou část a část pro dospělé. Část pro dospělé byla pak rozdělena na týmovou soutěž a soutěž jednotlivců. Na mistrovství světa neslyšících jsem byla jedinou českou zástupkyní, doprovázel mě můj trenér Marek Matula.

Mistrovství světa bylo perfektně organizované, o nás všechny bylo postaráno. Oficiální hotel byl jen několik minut pěší chůze od haly a samotná hala byla dobře připravená, nic tam nechybělo.

Před tímto šampionátem proběhla příprava, která trvala celý rok a která začala de facto již po mistrovství Evropy v roce 2018. Příprava probíhala společně s trenérem Markem Matulou a mým badmintonovým týmem SK Kuklenská Brno. Cílem této přípravy bylo, abych byla fyzicky a technicky připravená, takže probíhaly jak skupinové, tak i individuální tréninky, posilovna, běh a kolo. Neméně důležitá část byla zaměřena i na moji regeneraci, tedy masáže, sauna, kryocentrum a taky cvičení zaměřené na výpadové koleno – asi 12 let jsem hrála s kolenní ortézou kvůli prasklému přednímu zkříženému vazu. Právě po ME jsem zkusila hrát bez ortézy, což posunulo moji hru na vyšší úroveň – MS bylo první velkou akcí, na které jsem hrála kompletně bez ortézy.

Ve své skupině I jsem měla dvě mladé asijské hráčky z Indie a Japonska. Oba dva zápasy se konaly v podvečerních hodinách a časový rozestup mezi nimi byl pouze dvě hodiny. S indickou hráčkou Neethu Vijayakumari jsem prohrála 14:21 a 19:21 a s japonskou hráčkou Ayane Kabeya se zápas protáhl do tří setů, ve kterých jsem jen těsně prohrála 21:13, 17:21, 17:21. Oba dva zápasy ovlivnily tři věci – prvním je prostředí, které bylo klimatizované a kde míčky lítaly jinak na obou stranách kurtu, druhým faktorem je asijský způsob hry, na který jsem z turnajů v Evropě nebyla zvyklá, a třetím faktorem je moje psychika – primárně nervozita.

I přesto, že oba zápasy dopadly vítězně pro soupeřky, byly dle mého názoru poměrně vyrovnané. Probíhaly dlouhé výměny a konečné vítězství nezískaly soupeřky zadarmo. Jsem spokojená sama se sebou, neboť jsem bojovala až do posledního bodu. Občas se prostě stane, že soupeřky mají větší štěstí. I tak musím sama sebe pochválit za to, že i když pocházím ze země, která není kolébkou badmintonu, dokázala jsem se přesto dostat na MS a mít pěkné výsledky.

Vezmu-li v úvahu i fakt, že top hráči, kteří se tohoto MS zúčastnili, jsou vesměs profesionálové, kteří žijí a pracují jen pro badminton, je to pro mě ohromná výzva čelit jim s vědomím, že veškerá má příprava probíhala buď brzy ráno před prací, nebo po večerech na úkor mého volného času.

Mé vystoupení na MS sice nedopadlo podle plánu, ale jsem si vědoma toho, že i takové věci se stávají nejlepším hráčům. Občas se v daný moment sejde tolik nepříznivých proměnných, občas má soupeř o něco větší štěstí. Přesto to beru jako hodně cennou zkušenost, která mě posune dál, když ji náležitě zužitkuji. Troufám si říct, že mě ten rok intenzivní přípravy proměnil k lepšímu, a teď po MS vím, na čem je třeba ještě zapracovat – neméně důležitým krokem bude jistě zařazení mentálního kouče, se kterým bych ráda zapracovala na své psychice.

Pevně doufám, že ze strany Českého svazu neslyšících sportovců bude nadále přetrvávat podpora a spolupráce, které si nanejvýš cením. A do budoucna doufám, že se tým České republiky rozšíří o další šikovné hráče a hráčky.

Hodnocení trenéra Marka Matuly:

„Los na MS přidělil Janě do skupiny dvě asijské hráčky, Indku a Japonku. Oba státy, Indie i Japonsko, zde měly početné výpravy a řadu výborných hráček. První soupeřka Jany na MS, Indka Vijayakumari, byla favoritkou skupiny. Indický tým ji využíval i v soutěži družstev, která předcházela individuální části MS, viděli jsme ji ve dvou zápasech. Jana s ní sehrála vyrovnanou partii, dokázala držet celý zápas s Indkou krok. Dlouhé výměny často vyhrávala právě Janča.  V druhém setu dokonce Jana vedla 17:13, Škoda, že se nepodařilo dotáhnout tento set do vítězného konce a vynutit si třetí set. Indce se podařilo zápas otočit, i když na ní byla znát značná únava. Následovala její velká radost po proměnění matchbalu.

Druhá soupeřka, Japonka Kabeya, byla pro nás neznámou hráčkou, na MS nastoupila až v individuální části MS. Celý zápas měla nepříjemné, velmi přesné, vysoké podání na zadní čáru. Jana na ni nastoupila s maximální koncentrací, první set proti Japonce podala svůj nejlepší výkon na MS, kontrolovala a diktovala hru, vyhrála 21:13. Druhý set byl zlomový, hráčky se tahaly o každý míček až do stavu 17:17. Smolná koncovka, štěstí, dvě prasátka na síti, 17:21 a muselo se jít do třetího. Na Janu zde dolehla psychická tíha, tento set musela vyhrát, aby postoupila ze skupiny. Vytratila se lehkost hry, soupeřem byla nejen Japonka, ale i nervozita. I přes tuto situaci Janča bojovala ze všech sil a držela se až do koncovky třetího setu, který byl vítězný pro Japonku.

Poctivá roční příprava na MS byla znát, Jana odehrála dva vyrovnané zápasy s Asiatkami a v jednom zápase byla jen pár míčků od vítězství.“