Na Mistrovství Evropy v Belgii v horské cyklistice se Český tým ukázal ve velmi silné pozici.

V sobotu se uskutečnil závod v disciplíně XCM  Cross Country Maraton v délce 65km v okolí Anhee. Trasa závodu byla velmi členitá až kopcovitá. Po startovním výstřelu čelo závodního pole hned nasadilo ostré závodní tempo a  vytvořili se skupinky dle výkonnostní úrovně. Na čele závodního pole se držel Jan Čapek s Davidem Studýnkou a s menším odstupem Pavel Pastrnek a Franta Kocourek. Pro závodníky bylo další stěžejní překážkou nedostatečné značení trasy, které  někteří ze závodníku přehlédli a zabloudili. Naši kluci si na to dávali pozor a snažili se být ve střehu a díky tomu nezabloudili. Do cíle nejlépe dojel Jan Čapek na vynikající 5. pozici, dále za ním David Studýnka obsadil  9. místo, Pavel Pastrnek získal 11. místo a Franta Kocourek skončil na 18. místě. Závěrem lze dodat, že přes velmi silnou konkurenci v zastoupení Ruska, Slovenská, Maďarska, Švédska, Itálie, Turecka a dalších zemí se Český tým výrazně zviditelnil výbornými výsledky.

 

Pořadí umístění:

1. Babiš Andrian                    2:32:02  (SVK)

5. Čapek Jan                          2:35:19

9. Studýnka David                 2:43:02

11. Pastrnek Pavel                2:47:06

18. Kocourek František        2:57:41

 

Celkem startujících 36 závodníků

Europacup deaf MTB-Kálnica SVK

Od pátečního do nedělního dne v termínu 25-27. 5. proběhl první díl Evropského poháru neslyšících na horských kolech  v Kalnici na Slovensku. Byla zde mezinárodní účast ze šesti států a to ČR, Ruska, Belgie, Rakouska, Maďarska a Slovenska. V pátek v podvečerních hodinách bylo na programu XCE-Eliminátor. Trať byla velmi bahnitá, neboť od čtvrtečního dne do pátečního odpoledne bylo velmi deštivo. Z kluků nejlépe dojel František Kocourek na 2. místě a za ním na 3. místě David Studýnka, dále na 4. pozici skončil Pavel Pastrnek a  Jan Čapek dojel na 6. místě.

Druhý den bylo na programu Enduro, přičemž na tratí 25km dlouhé bylo celkem 6. měřených úseků velmi technicky náročných pasáží typu Downhill což nebylo vůbec jednoduché absolvovat na klasických horských kolech 29“. Z kluků dobře doje Čapek, který skončil na třetím místě, na 4 místě Pastrnek, Studýnka 6. a 7. Kocourek.

Posledním závodem v neděli bylo MTB Maraton na 49km se s náročným kopcovitým profilem a také těžkými lesními úseky po hřebenech hor.  Kluci ze Skivelo se opět zviditelnili jako velmi silný tým, neboť na 1. místě dojel Studýnka, za ním druhý skončil  Čapek  a třetí pozici obhájil Pastrnek, dále na 4. místě dojel  Kocourek.

Pro kluky to byl další vydařený závodní víkend!

 

Eliminátor – pátek 25. 5. 2018 v kategorií / celkově

2.  místo – František Kocourek       celkově 4.

3.  místo – David Studýnka             celkově 7.

4. místo – Pavel Pastrnek               celkově 8.

6. místo – Jan Čapek                      celkově 11.

startovalo 9 závodníků (muži + 1 žena / 6 států)

http://www.sportsofttiming.sk/OfficialResults/2018/20180525_xceliminator_kvalifikacia.pdf?201805.25.08.42

 

Enduro – sobota 26. 5. 2018 – v kategorií / celkově

3. místo – Jan Čapek                      celkově 4.

4. místo – Pavel Pastrnek               celkově 6.

6. místo – David Studýnka              celkově 10.

7. místo – František Kocourek        celkově 11.

celkem 17 závodníků (muži + 1 žena/ 6 států )

http://www.sportsofttiming.sk/OfficialResults/2018/20180526_enduro_deaf.pdf?201805.26.05.52

 

Maraton – neděle 27. 5. 2018 – v kategorií / celkově

1. místo – David Studýnka              celkově 3.

2. místo – Jan Čapek                      celkově 4.

3. místo – Pavel Pastrnek               celkově 5.

4. místo – František Kocourek        celkově 6.

celkem 15 závodníků (muži / 6států)

http://www.sportsofttiming.sk/OfficialResults/2018/20180527_bikefest49km.pdf?201805.28.09.03

Rozhovor Franty Kocourka a studentů FTK UP v Olomouci

Studenti z FTK UP v Olomouci se rozhodli, že udělají rozhovor s jedním z našich reprezentačních sportovců Františkem Kocourkem a tady je výsledek:

 

Otázky pro Frantu

 

  • Od kdy se věnuješ cyklistice a co tě k ní vedlo?

 

V podstatě od 11let a závodně od 13let.. jako malej kluk jsem si u baráku (hájenka-myslivna dědova za lesní školkou u Krumsína) dělal opičí dráhu na kolo a nejednou jsem špatně najel na lávku a upadl,  ale neodradilo mě to a pokračoval jsem dál. Akorát babička se mnou měla práci, věčně mě desinfikovala, než se přestěhovali do Plumlova. Tam jsem zas na kopci u kostela na hřišti lámal rekordy se skoky do dálky, ale naštěstí jsem vždy vyváznul celej. Okolí Plumlova jsem najezdil do detailu na BMX a později z Německa Harley kolo s třemi převody – parádní kolo (do teď vzpomínám) na kterém jsem začal jezdit větší vzdálenosti,  Prostějov – Plumlov a Krumsín. Kolem jsem prostě žil od dětství:)

V 11 jsem se přihlásil do cyklistiky, zpočátku na kostlivci s berany a třemi převody, když ostatní viděli, že jezdím na něčem lepším, dali mi to pěkně sežrat a tak jsem toho nechal a jezdil si po svém, čili pro radost.

 

Vážně jsem začal závodit od 13let a od 17let jsem začínal mít menší úspěchy, které mě napomohly se dopracovat k neslyšícím. Zpočátku to bylo dost divoký, přičemž na prvním setkání formou jarního soustředění na Mallorce jsem nebyl nadvakrát v pohodě jak se zdravím, tak psychicky, prostě tam se to nějak blbě potkalo a tomu odpovídaly i výkony. Díky Čapkovi, který ve mě viděl naději, že na to mám, tak je ve vedení STK přemluvil, aby si mě zkusili a dali mi šanci se nominovat na mou první Deaflympiádu, Nakonec se to celé vydařilo, přičemž jako nejmladší účastník jsem získal pěkné umístění a to 6.místo na časovce jednotlivců. A to hlavně díky Honzovi Čapkovi, Otovi Pánskému a rodičům, kteří mě maximálně podrželi a podpořili.

 

2 ) Jaké jsou tvé největší úspěchy v cyklistice?

2005 – 3.místo – časovka jednotlivců 35km / Deaflympiáda v Melbourne

2006 – 3. místo – peloton 120km /Mistrovství světa – nesl. v San Franciscu

 

3) jaká je momentální deaflympijská úroveň silniční cyklistiky ve světě a u nás

(porovnání)?

Na vysoké úrovni s ohledem na handicap (překážkou horší rovnováha při značné únavě). Ve srovnání s intaktními sportovci jsme stále za nimi. Není nás tolik a také většina nejlepších deafprofi cyklistů nejsou v péči profesionálních týmu, či nemají profi zabezpečení. Ale dle mě v rámci možnosti jsou cyklisté se sluchovým postižením na vysoké úrovni v rámci svých možností.

 

4)Je pravda, že momentálně dáváš přednost více běžeckému lyžování?

 

Ano je to pravdou i když ta úroveň konkurence je těžší než v cyklistice, přesto jsem se na běžkách našel víc, resp. je mi to víc srdečnější:) ale o to mě i víc začala bavit cyklistika i přesto, že v cyklosezóně začínám závodit o 1-2měsíce později.

 

 

5) co tě zaujalo na běžkách a jak ses k nim dostal?

 

K běžkám jsem se dostal díky taťkovi a jsem mu za to moc vděčnej. Už před 10 roky v rámci zimní přípravy jsem s ním jezdil občas na běžky, ale hrozně jsem se trápil a nebavilo mě to, čili jsem běžky odsuzoval. Postupem času jsem se začal v technice a spolu kondici  posouvat  dopředu a našel si i tu chuť to dělat, ale nebylo to pořád ono. Přesto si dobře pamatuji, tu chvíli kdy jsem začal uvažovat o závodění na běžkách mezi neslyšícími  a to je tak 8-9let zpátky, zjišťoval si možnosti, ale v tom okamžiku jsem to zavrhl (uvědomil si trápení na Jizerské 50, mazání a nic moc technika) a pokračoval v cyklistice.

Pak se stalo, že jsem se ze srandy s taťkou přihlásil na Vasaloppet (2012). Jenže ten rok jsem se podruhé narodil srážkou s autem, hluboké krvácení do mozku a tříštívá zlomenina klíční kosti, kterou jsem v nemocnici víc dorazil při vstupu po tmě na WC.

Nebyly to zrovna růžové chvíle, ale dodalo mi to sílu navíc a taky i moudrost přibyla.

Na podzim jsem se zúčastnil cyklistického etapáku okolo Tchajwanu a tam jsem se přes velké trápení překousl a našel vnitřní sílu, kterou jsem kupodivu rozvinul i na běžkách a začalo mě o to víc bavit. Dobře si pamatuji, jak jsem jel Jizerskou 50 v r. 2013

kdy jsem si vyloženě hrábnul tak na dno, že během závodu nebyl schopný sníst ani tyčinku, max 1 gel a v cíli jsem málem zvracel, ale za to výsledek parádní, neboť na to že jsem to startoval z 6vlny tak výsledek super.. Do teď na to vzpomínám a od té doby se snažím běžkám věnovat a užívám si to, i když někdy je to o totálním vyčerpání i po psychické stránce spolu s práci.

 

5) dá se kombinovat propojení běžek a cyklistiky- jestli běhání na běžkách přinášelo něco do cyklistiky, výhody vs. Nevýhody

 

V mém případě, kdy se jedná o sport mezi neslyšící, tak se to dá dobře skloubit, akorát  jde o to, že v přechodném období, resp. mezi sezónou z běžek na kolo, či naopak, tak je zapotřebí dostatečný prostor na adaptaci. Odlišná koordinace pohybu, spolu s dycháním a podobně.  Běžkařská sezóna spolu s přípravou je zhruba o 1-2měsíce kratší ve srovnání s cyklistickou sezónou.

 

 

7) absolvoval jsi už nějaké běžecké závody, nějaké úspěchy?

 

Ano a to i 1x zimní Deaflympiádu v Khanty Mansijsk 2015 na to mám do teď úžasné vzpomínky. Mimo to 4x Vasaloppet, 2x Marcialongu, 7xJizerskou 50 a další podobné závody. S ohledem na Deaflympijské disciplíny se snažím upřednostnit závody podobného typu. Což jsou kratší a výrazně intenzivní s důrazem na kvalitu techniky, čili dle toho se snažím i přípravu přizpůsobit.

 

8) na co teď momentálně trénuješ, čeho chceš dosáhnout, cíl

Teď v cyklistické sezóně se zaměřuji v přípravě na vrcholnou účast Mistrovství Evropy v Belgických Bruggách (kde se jezdí světově významný závod kolem Flander), takže na kostky se těším, když to přeženu, ale aspoň pro mě něco nového v cyklistice.

Zde bude pro mě velmi důležité dosažené umístění, které rozhodne, zda budu nominován na letní Deaflympiádu v Turecku, čili zda mě vezmou zpět do cyklistické reprezentace.

 

9) je něco, co by jsiza svojí kariéru udělal jinak?

Ano, dřív jsem to bral moc vážně a už i z povinnosti, ale teď si to spíš začínám víc užívat i když to třeba bolí víc než dřív. Když to přeženu, užívám si každého okamžiku, který se nemusí opakovat ať je pozitivní, či negativní (samozřejmě pokud možno co nejmíň negativních;) )

 

 

10) největší sportovní sen?

Můj se je, ve 4letém cyklu se zúčastnit jak zimní, tak i letní Deaflympiády a tam si hrábnout víc než na dno a výsledek už bude jen třešnička na dortu. Ovšem rád bych získal podiové umístění, ale mám respekt z Ruské konkurence, která se tím živí.

A také zároveň se pokusit v jednom roce vyhrát nějaký závod jak na běžkách, tak i v cyklistice. Nejlepší na tom je, že oba sporty mám moc rád a přičemž to umět skloubit je parádní sportovní dobrodružství:)

 

Největší sportovní úspěchy v cyklistice
Závod Rok Místo Sport Disciplína Umístění
Zimní Deaflympics 2015 Chanty Mansijsk,Rusko Běh na lyžích Mass start 15km   – classic 9. místo
MČR neslyšících 2015 Hodonice Silniční cyklistika Peloton 1. místo
MČR neslyšících 2015 Hodonice Silniční cyklistika Časovka jednotlivců 3. místo
Tour de Formosa 2014 Tchaj-wan Silniční cyklistika Etapový závod 3.místo  4. etapa
Mistrovství Evropy 2014 Rakousko Horská cyklistika MTB – maraton 11. místo
Mistrovství ČR 2014 Praha Horská cyklistika MTB – Cross Country 2. místo
MČR neslyšících 2013 Olomouc horská cyklistika MTB – maratón 2. místo
Tour de Formosa 2012 Tchai-wan silniční cyklistika etapový závod 3. místo 7.etapa
Tour de Formosa 2012 Tchai-wan silničnícyklistika etapový závod 8. místocelkově
Mistrovství Evropy – Rusko 2012 Tolyatti silniční cyklistika časovka jednotlivců 10. místo
MČR – neslyšících 2011 Žamberk silniční cyklistika peloton 1. místo
Letní Deaflympisc  2009 Tai-pei silniční cyklistika sprint 1km 11. místo
MČR – neslyšících 2009 Žamberk silniční cyklistika kritérium 1. místo
Mistrovství Evropy – Itálie 2008 Verona Silniční cyklistka peloton 6. místo 
Mistrovství Evropy – Itálie 2008 Verona Silniční cyklistka kritérium 5. místo
Mistrovství světaUSA 2006 San Francisco Silniční cyklistika peloton 3. místo
Mistrovství světa USA 2006 San Francisco Silniční cyklistika kritérium 4. místo
Letní Deaflympics 2005 Melbourne,Austrálie Silniční cyklistka kritérium 8. místo
Letní Deaflympics 2005 Melbourne, Austrálie Silniční cyklistka peloton 11. místo
Deaflympic game – Austráli 2005 Melbourne Silniční cyklistika časovka 3. místo
Evropský mítink – Německo 2004 Landshut Silniční cyklistika Časovka a peloton 1. místo
Mistrovství Německa 2002 Bon Silniční cyklistika Časovka a peloton 1. místo
Letní Deaflympics 2001 Řím, Itálie Silniční cyklistika časovka 6. místo
Letní Deaflympics 2001 Řím, Itálie Silniční cyklistika peloton 8. místo

 

kocourek-500x667

 autoři: Tomáš Salaj a Aneta Neznajová, rozhovor byl s Frantou Kocourkem který poskytl veškeré informace.

Čapek na MS MTB stříbro

Poslední aktuality toho závodu MTB.
Pořadatel na poslední chvli změnil počet okruhů a původni počet byl 6 a tak snížil o jedno kolo aby bylo na dvě hodiny.
Venku bylo slunečno, nějak kolem 20 stupnu.

Po startu Honza Čapek dostal do čela skupiny nějak 8 bikerů včetně mě (Dohnal). Po první polovině okruhu nabízely technické pasáže, tak kde rychle roztrhl skupinu tzv na dvě skupiny… První byl náš Honza s Francouzem a pak osamocen třetí Kanaďan.. pak další skupina 4bikerů včetně mě (Dohnala)….

Asi po 3 okruhu odpadl od mého skupiny SVED a RUS s AMERIČANEM. Už jsem dostal nahoru z 8 místa na 4 místo.. Ještě třetí CUCCO odstoupil diky defektu…

První dva pořad společně jeli ale Honza byl pořad vepředu a Francouz měl v hlavě, že šetřil silu na konec závodu. KAnadan postupně zvysil náskok na mně, asi poslední 3 okruhy mně vypadly bidony, takže jsem během závodu vzal jen gely a vodu. V posledním okruhu už jsem citil vyčerpanost ale nevzdal jsem do konce….a v poslednim okruhu jsem zrychloval a najednou bum od předního kola…a byl defekt…asi 500 metrů jsem pokračoval po sjezdu a to nebylo vono, tak vzal jsem sprej- zachránil mne a dojel jsem do cíle s velkým krečem jako 4.

Honza v posledním okruhu ztratil sílu a Francouz ho předjel a ho ujel a dojel jako mistr. Honza skončil tesne druhý…..Třetí dojel domácí Kanadan

Výsledky – http://www.deafworld.com/sports/cy/?gameid=166

Neslyšící mistr světa je Jan Čapek

Na 13. Mistrovství světa v cyklistice neslyšících v kanadském Mont Tremblant
poblíž Montrealu v 10.6.2011 zahajovacím závodě MS – kriterium MTB (Mountain Bike Short track XCC) mezi neslyšícími cyklisty 11 států zvítězil Jan Čapek a získal titul mistra světa s velkým náskokem před Italem a Rusem. Po 16 letech si Čapek přidal k titulu MS v silniční časovce ve francouzském Lille z roku 1995 druhý mistrovský titul z Mont Tremblant 2011.

Na bodovaném 6. místě skončil druhý Čech, nováček v reprezentaci Roman Dohnal a vybojoval si takto účast na Deaflympiádě 2013 v Řecku.

Výsledky viz http://www.deafworld.com/sports/cy/?gameid=1652

11.6. Mistrovství světa v cyklistice silniční časovkou na 38km – Kocourek umístil na 10místě
http://www.deafworld.com/sports/cy/?gameid=1656

12.6. Mistrovství světa v cyklistice silniční peloton na 106km – Kocourek umístil na 16.místě
http://www.deafworld.com/sports/cy/?gameid=1657

Průběh pelotonu,závodilo se na automobilovém okruhu, jak jsem psal již, délky 6,7km- ..ženy startovaly 2 min za muži, bylo jich 5 a měly 72,5km , muži měli 25kol a 106,5km.

Muži-peloton společně, pak ujel Francouz a dlouho byl sám, poté k němu se přidal Rus Makarov, a dlouho byli spolu a zvyšovali náskok na peloton po 10- 20 sec až na 2,10min 6kol před koncem.Později se z pelotonu odpoutal Carruthers z NZ a další Rus a Američan Schreiber…2 vpředu měli dostačující náskok, já byl právě na trati při stoupání s francouzským masérem a řekli jsme si, že již těžko někdo 2vpředu dostihne, tak jsem šel zpět na místo startu a cíle…

jenže tam jsem došel a změna, Američan se vydal stíhat 2 uprchlíky a po 2kolech je dostihl!! Francouz jim nestačil. A z pelotonu do té doby nevýrazný slabý Kolumbijec se vydal dopředu a dostihl druhou skupinu- a byli 4 za 2 vpředu…Hodně Rusů bylo vzadu, asi 3-4…Z pelotonu náš Kocourek, který byl do do té doby OK, byl vidět a aktivní- najednou 4kola před cílem po výjezdu na vrchol ztratil šťávu a začal se propadat…

V cíli sprintovali 2 a vyhrál Schreiber před Francouzem, z druhé skupinky o 3 místo vyhrál Rus před Kolumbijcem.

12.6. Mistrovství světa v MTB časovka opět se stal mistrem světa Čapek Jan a náš Dohnal Roman umístil na 8.místě
http://www.deafworld.com/sports/cy/?gameid=1659

Čapek staroval jako pátý a Cucco jako 7….Dohnal jako13 tj 26min za prvním (Čapek 10min), v Čapka jsem natočil předjel brazilce zrovna, Dohnala taky ale již v plném lijáku!! Čapek i Cucco vlastně bez deště…osttaní nejlepší co startovali vzadu, měli déšť…takže Dohnal ve sjezdu již na mokrých kamenech i další…výhoda pro Čapka a Cucca, k formě třeba trochu štěstíčka…
3 skončil kanadaň o chlup před švédem druhý byl veterán Cucco, který se narodil v září a další veterán Capek v dubnu ve stejném roce

Takže mistrem světa se stal zase Čapek!!! Druhá zlatá!!

Další program:
13.6. Mistrovství světa v cyklistice silniční – sprint
14.6. Mistrovství světa v cyklistice MTB XC
15.6. Mistrovství světa v cyklistice silniční kriterium

Tour de Formosa 2012

Mezi neslyšícími cyklisty známý etapový závod Tour de Formosa se konal 1. – 10. listopadu 2012.
Formosa v jejich jazyce znamená stát Tchajwan, proto vznikl název Tour de Formosa. Tento etapový závod je zorganizovaný po vzoru slavného závodu slyšících cyklistů Tour de France. Třetího ročníku okolo ostrova Tchaj-wan se zúčastnil i český zástupce František Kocourek. Jako doprovod s ním jela Markéta Spilková, členka výboru ČSNS.
Do Tour de Formosa se přihlásilo třiadvacet cyklistů z jedenácti států světa. Každý stát zde měl dva až čtyři zástupce, jen František Kocourek a belgický závodník dorazili na Tchaj-wan osamoceni, a tak během závodu nemohli rámci „týmu“ ani příliš taktizovat. Letošní ročník se skládal ze sedmi etap v celkové délce 872km. V poslední, sedmé etapě se podařilo Františku Kocourkovi dospurtovat do cíle, který se nacházel na kopci, na třetím místě! V celkovém pořadí celého závodu skončil český cyklista na osmé příčce. Těsně pod stupni vítězů skončil ve druhé etapě, kdy dojel čtvrtý, v páté etapě přidal ještě jedno páté místo. Tyto výsledky na etapovém závodě jsou z pohledu české reprezentace neslyšících největším úspěchem v historii.
Celkovým vítězem se stal Francouz Steeve Touboul, deaflympijský vítěz a mistr světa. Za ním se umístili Nicholaus Schreiber z USA a Daniel Carruthers z Nového Zélandu.

Dojmy Františka Kocourka a taky Markéty Spilkové můžete přečíst zde: pdfTour de Formosa 2012.pdf
Stručný článek můžete nalézt i na těchto webových stránkách: http://www.paralympic.cz/2012/11/frantisek-kocourek-uspel-na-tour-de-formosa/
Webové stránky organizátorů, kde mimo jiné můžete najít i fotografie: http://deaftourdetaiwan.deafsports.org.tw
Belgický závodník Jean-Pierre Faucionner vytvořil video, které můžete zhlédnout zde: http://www.youtube.com/watch?v=_hEFEaEwDCA

Přehled českých účastníků na Tour de Formosa:
2012 – 3. ročník – František Kocourek – celkové pořadí 8. z 23 závodníků (1.etapa – 12., 2.etapa – 4., 3.etapa – 11., 4.etapa – 8., 5.etapa – 5., 6.etapa – 8., 7.etapa – 3.)
2010 – 2. ročník – Pavel Pastrnek – celkové pořadí 9. z 19. závodníků (1.etapa – 7., 2.etapa – 12., 3.etapa – 13., 4.etapa – 7., 5.etapa – 11., 6.etapa – 8.)
2008 – 1. ročník – Josef Merunka skončil celkově 7. a Pavel Pastrnek 9. z celkem 14 závodníků

Report cyklistů z Deaflympiády

Do Sofie odjelo pět cyklistů, samí bikeři a ještě dva z nich absolvovali závody na silnici. Nejzkušenějším z výpravy byl trojnásobný mistr světa Jan Čapek, účastník již šesté Deaflympiády., dále Pavel Pastrnek – jediný medailista z poslední Deaflympiády v Taipei a nakonec tři nováčci David Studýnka, Roman Dohnal a nejmladší Michal Vrána, kteří se nominovali díky pěkným umístěním na minulých ME a MS.

Všichni naši cyklisté se v Sofii umístili v 1. polovině startovního pole, ale jen dva splnili podmínku Českého paralympijského výboru na další Deaflympiádu v roce 2017 v Turecku, když se v závodě na horských kolech David Studýnka umístil na sedmém místě a Roman Dohnal dojel osmý.
Prvním závodem, kterého se naši silničáři zúčastnili, byla v pondělí 29.7. časovka jednotlivců na 38 km. Jan Čapek dobře odstartoval, ale v závěru kvůli nastupujícímu horku mu docházely síly a dojel na dvanáctém místě. Jako předposlední závodník vyjel Pavel Pastrnek – bohužel se mu nepodařilo hned po startu dostat svůj výkon na maximum a skoro celou trať se trápil. 15. místo bylo pro něj obrovským zklamáním, neboť se právě na tuto disciplínu v tréninkové přípravě nejvíc zaměřoval.
Ve středu 31.7. byl na programu peloton, kde se na hromadný start 98 kilometrového postavili opět Jan Čapek s Pavlem Pastrnkem. Trať o délce 49km ve dvou kolech byla pro všechny závodníky dost nebezpečná – na silnici byly velké výmoly a tak často docházelo k defektům. Hned po startu se jelo velmi ostré tempo, průměrně kolem 50 km/hod a tak hned od prvních kilometrů začali odpadávat někteří závodníci. Navíc pořadatelé bohužel všude dobře nezajistili uzavírky a tak se stalo, že se jeden ruský závodník srazil s autem, naštěstí bez vážných zranění. Náš Pavel Pastrnek nechtěl riskovat na tak nebezpečném okruhu a radši ze závodu odstoupil a tak pošetřil síly na další závod v horských kolech. Jan Čapek se statečně držel vpředu, avšak ve druhém kole začal dostávat křeče. Kvůli špatnému zajištění bufetu ze strany pořadatele dokonce Jan Čapek uvažoval o odstoupení, nakonec nevzdal a dojel na pěkném 12.místě.
Hned další den byly závody na horských kolech MTB XC. Konečně všech pět reprezentantů startovalo. Všichni měli velké ambice, jelikož pilně trénovali. Bohužel některé v sezoně potkaly nepříjemnosti, například Davida Studýnku trápila achillovka nebo Michal Vrána měl ošklivou srážku s autem. Jeden okruh závodu měřil 5,7 km a jelo se čtyři kol. Polovinu celkem 22,8 km dlouhého závodu tvořilo táhlé stoupání na louce, potom nebezpečné sjezdy v lese. V Sofii hned 1km po startu ze závodu musel odstoupit Jan Čapek – ruský soupeř (budoucí vítěz) do něj zezadu najel a poškodil mu přehazovačku. Celou dobu se dařilo Davidu Studýnkovi, který se Slovákem Julo Maťovčíkem bojovali o 5.-6.místo. Až potom v posledním kole je předjel Ital a David Studýnka dojel sedmý. Roman Dohnal a Pavel Pastrnek celý závod jezdili kolem 7. až 9.místa. Roman Dohnal udržel osmé místo. Jenže Pavel Pastrnek v předposledním kole ošklivě upadl a zranil se na hlavě, přesto nevzdal a pokračoval k 11.místu. Michal Vrána dojel třináctý a byl úplně vyčerpaný.
Posledním závodem bylo páteční kritérium – bodovací závod na 50km. Závod to byl náročný po technické stránce – v každém kole po průjezdu zatáček, které byly 180 stupňové, se jelo do zatáček v rychlosti 15-20km/hod a zrychlovalo se na 50km/hod. V bodovacích průjezdech se Čapkovi podařilo získat celkem šest bodů a celkově se umístil na 11. pozici. Pro našeho jediného startujícíh o Jana Čapka byl tento závod velice náročný a v cíli si pořádně oddechl, že už má všechny závody za sebou.

Mistrovství ČR neslyšících v MTB XC

V sobotu 14. 9. v obci Rynárec u Pelhřimova proběhl 7.ročník závodů Cross Country Rynárec, v jehož rámci uspořádal sportovní klub SKIVELO Olomouc Mistrovství České Republiky v závodě horských kol. Na start se postavilo celkem 13 účastníků, z toho 9 mužů a 4 ženy. Tyto závody byly součástí dílčí nominace na ME v Rakousku horských kol neslyšících 2014, jak pro mužskou , tak i pro ženskou kategorii.

Závod se jel v délce na 23km po čtyřech okruzích vedoucí po nezpevněných polních, lesních cestách a také místních pěšinách.
Titul Mistra České Republiky mezi muži získal Pavel Pastrnek, který v průběhu celého závodu udával ostré tempo svým soupeřům. O jeho vítězství se rozhodlo v posledním kole při technicky náročném výjezdu do kopce, kde si získal náskok od ostatních ze skupiny. Před druhým Čapkem zvítězil o 10 metrů. Třetí byl David Studýnka (všichni z týmu SK SKIVELO Neslyšících Olomouc).
V absolutní klasifikaci mezi všemi závodníky (i slyšícími) skončil Pastrnek druhý, Čapek třetí a Studýnka pátý.

Mezi ženami si nejlépe vedla Anna Pangrácová, která od začátku závodu měla velmi značný náskok nad svými soupeřkami a celkově se stala mistryni České Republiky. Za ní skončila sestra Marie (obě PSKN) a třetí Michaela Studýnková (SK SKIVELO).

Výkony neslyšících účastníku byly překvapivě na dobré úrovni a věříme, že jejich výkonnost ještě nadále poroste. Tým SK SKIVELO Neslyšících Olomouc děkuje všem neslyšícím závodníkům za aktivní účast!

Výsledky MUŽI

poř.           jméno       čas       klub    počet kol   
1.   Pastrnek Pavel 00:59:00    SK SKIVELO neslyšících Olomouc       4
2. Čapek Jan 00:59:04 SK SKIVELO neslyšících Olomouc 4
3. David Studýnka 01:01:05 SK SKIVELO neslyšících Olomouc 4
4. Vrána Michal 01:04:44 SK SKIVELO neslyšících Olomouc 4
5. Kocourek František 01:05:19 SK SKIVELO neslyšících Olomouc 4
6. Semerád Jan 01:04:07 SK SKIVELO neslyšících Olomouc 3
7. Šprla Dušan 01:08:23 JUN Jihlava 3
8. Novák Lukáš 01:08:46 1.PSKN 3
9. Ratajský René 01:12:56 SKN Brno  3

Výsledky ŽENY

poř.           jméno       čas       klub    počet kol   
1.   Pangrácová Anna 01:15:40    1.PSKN 3
2. Pangrácová Marie 01:16:14 1.PSKN 3
3. Studýnková Michaela   01:17:12 SK SKIVELO neslyšících Olomouc 3
4. Šuláková Renata 01:12:56 Turnov 2

Cyklomaraton tour i pro sluchově handicapované

SK SKIVELO neslyšících Olomouc se při jednání s ředitelem Cyklomaraton tour 2014 Tomášem Pavlem podařilo vytvořit samostatnou kategorii neslyšících. Cyklomaraton tour obsahuje celkem deset závodů, z toho pro kategorii neslyšících bylo vybráno pět závodů (Liberec, Olomouc, Hradec Králové, Ostrava a Beroun). Tyto závody jsou určeny pro všechny cyklisty – výkonnostní, i rekreační. Všichni neslyšící účastníci se pak můžou porovnat jak mezi zdravými závodníky, tak i mezi sebou.

Kategorie budou vyhlášené pro muže, ženy a juniory. Muži budou mít vždy delší trasy závodu, ženy a junioři budou mít kratší. V každé kategorií musí být minimálně tři účastníci, aby se mohli započítávat body do celkového hodnocení z pěti závodů.

Od pořadatele máme ještě přislíbeno o polovinu levnější startovné v částce 200 Kč pro každý závod. Dále pokud bude víc jak 10 neslyšících účastníků, tak je možnost se postavit na start do první řady, což je velká výhoda při celkové účasti kolem 600 – 700 závodníků.

Vždy před konáním těchto závodů bude SK SKIVELO neslyšících Olomouc rozesílat pozvánky a v den závodu bude v prostoru startu a cíle předávat potřebné informace neslyšícím účastníkům.

Cílem vytvoření kategorie neslyšících (ztráta na lepším uchu minimálně 55 dB) je získat větší počet zájemců o tento sport a větší šance najít mladé talenty, kteří by mohli reprezentovat Českou republiku na mezinárodních závodech. Dalším příslibem je výraznější zviditelnění neslyšících cyklistů a získáni většího respektu na veřejnosti.

SK SKIVELO neslyšících Olomouc nadále domluvilo, že kategorie neslyšících bude i na jiných závodech, například na maratonu MTB Bělkovický řetěz. Zde loni proběhlo MČR neslyšících. Letos to bude jako veřejný závod. Věříme, že kategorie neslyšících se časem rozšíří na dalších závodech.

Odkazy:
Cyklomaraton tour – http://www.cyklomaratontour.cz/
Bělkovický řetěz -http://kolarna.eu/bikemaraton2014.php