Jarní soustředění před deaflympiádou

0
279

Po 1. kole ČPN v neděli 10. dubna 2022 odjela část účastníků (Anna Pangrácová, Lenka Hornová, Jan Semerád, Josef Procházka a Marek Spilka) na jarní soustředění do Rytířovy Lhoty v CHKO Českém ráji. V pondělí se k účastníkům připojil Kamil Klíma, ve středu Mário Červinka s Karolínou Novákovou. Trenér Adam Hájek připravil pro všechny účastníky celkově 7 tréninků.

V neděli odpoledne byl na programu seznamovací klus s mapou pro načtení způsobu mapování skal v okolí hradu Kost, v pondělí se začalo naostro dopoledním kombotechem¹ a odpoledními hromadnými starty (první úseky)² na mapě Kost. V úterý byl na programu dopolední super sprint relay³ dvojic a odpoledne klasický sprint. Oba závody se běžely v centru Mladé Boleslavi v prostoru světového poháru z roku 2018. Stejný sprint si před 14 dny zaběhl také český slyšící reprezentant orientačního běhu Jakub Glonek. Večer nás pak čekal rozbor jeho postupů a dozvěděli jsme se taky, jak u sprintu přemýšlí a v které chvíli si plánuje postupy dopředu. Ve středu byla dopolední sudá-lichá⁴ v Srbsku u Kněžmosti a odpolední krátká trať (middle) na skalních plotnách u Branžeže. Čtvrtek patřil regeneraci a přesunu do Doks na jiné ubytování, kde se k nám připojila Martina Vaňková. Večer jsme měli besedu s Jakubem Glonkem tlumočenou do českého znakového jazyka díky tlumočnici Haně Trskové, kde jsme se ho mohli zeptat na cokoliv. Dozvěděli jsme se především jak Kuba trénuje, jak se připravuje na sprinty a jaký trénink by nám doporučil ke zlepšení. Přesto, že bylo soustředění fyzicky i mapově velmi náročné, tak se všem účastníkům líbilo.

V pátek začaly první české třídenní etapové závody v roce 2022 – Velikonoce ve skalách a připojily se další 2 ženy – Anna Formánková a Vendula Pannová. Rozdělení bylo následující, všichni muži (Jan Semerád, Josef Procházka, Marek Spilka, Kamil Klíma a trenér Adam Hájek) se přihlásili do kategorie H21A, Anna Pangrácová závodila v kategorii D21A, Martina Vaňková s Annou Formánkovou pak v kategorii D21B. Vendula Pannová běžela v kategorii D45B. Anně Pangrácové uteklo o necelou minutu celkové třetí místo v kategorii D21A z 30 závodnic. V kategorii D21B skončila na 5. místě Anna Formánková z 30 závodnic. Vendula skončila na 14. místě ze 34 závodnic v kategorii D45B. Muži to měli těžší, nejlepším umístěním bylo 20. místo Jana Semeráda, pak následovalo 26. místo Josefa Procházky a 28. místo Kamila Klímy ze 42 závodníků. Marek Spilka a Martina Vaňková byli v jedné etapě diskvalifikováni a proto klesli na poslední místa ve výsledcích.

Každý večer byl společný rozbor postupů všech závodníků pomocí zapůjčeného projektoru, kdy se rozebíraly chyby a vyzdvihovaly se dobré postupy při jednotlivých trénincích a závodech.  Počasí bylo opravdu aprílové (proměnlivé), v pondělí do čtvrtka bylo krásně slunečno, ale pak se citelně ochladilo a na závodech jsme pomalu cvakali zubama. V neděli po závodě se opět trochu oteplilo.

Výsledky etap Velikonoce ve skalách:
E1 – https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6756
E2 – https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6757
E3 – https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6758
Celkové výsledky – https://tjsolidus.cz/dkp22/v.html

Vysvětlení pojmů:

[1] Kombotech – spojení několika různých navigačních technik. Začalo se na klasické mapě, která se pak plynule přešla na prázdnou mapu se slovním popisem (každý závodník měl svůj vlastní popis, který si předem připravil). Na to navazoval koridorový úsek „hadice“, kde uvnitř úseku byla zobrazena mapa, ale zbytek byl prázdný. Bylo třeba se držet vyznačeného prostoru. Po „hadici“ následoval postup na azimut pomocí buzoly v prázdné mapě, trénovalo se udržení směru postupu. Pak byla pouze vrstevnicová mapa bez cest a hustníků a bylo třeba vnímat všechny tvary kopce, svahy, kupky, srázky, rýhy a vše využít ke svému prospěchu. Po vrstevnicové mapě přišla vlastnoručně namalovaná mapa s významnými body, pomocí které závodníci došli na poslední kontrolu, odkud už byla jen klasická mapa do cíle.

[2] První úseky – trénink na první úseky štafet, kdy je hromadný start a závodník se snaží nebýt ovlivněn jiným závodníkem při postupu na svou kontrolu. Ostatní závodníci můžou mít, ale taky nemusí mít kontrolu na stejném místě. Jedná se o farstu (varianty kontrol) na podobných místech. Trénink je zaměřen na psychiku a soustředění se na svojí navigační techniku.

[3] Super sprint relay – dvojice štafet žena – muž. Každý z nich má 3 úseky, v závodu je celkem 6 úseků. Začíná žena, proběhne svůj první úsek, pak předá štafetu muži, který proběhne svůj první úsek, následuje pak žena s druhým úsekem atd. Úseky byly zhruba 1 km dlouhé.

[4] Sudá – lichá – utvoří se dvojice, každý z nich dostane svou mapu (sudou či lichou). Začíná ten, kdo má sudou mapu (S) a ze startu naviguje na místo předávky (velké kolečko na mapě), druhý s lichou mapou (L) ho následuje a snaží si zapamatovat postup bez koukání do mapy. Až se dorazí na místo předávky, řekne (S) tomu (L), že je řada na něm. Lichý pak v hlavě rekonstruuje, kudy šel a pokračuje v navigaci až na první lichou kontrolu .Sudý se snaží zapamatovat postup až na místo kontroly. Na místě kontroly č.1 pak lichý upozorní, že je na místě a sudý musí zpětně domýšlet, kde asi je a na mapě ukázat místo kontroly. Po potvrzení správnosti pak lichý opět naviguje na další místo předávky (velké kolečko), kde se role opět prohodí a takto se pokračuje až do cíle. Tato technika je na trénování paměti a zpětné rekonstrukce postupu v případě, kdy by se člověk na závodě ztratil.