ME v Litvě 2021

0
57

Ve dnech 3. – 8. září 2021 proběhlo ve Vilniusu, hlavního města Litvy, 9. mistrovství Evropy neslyšících v orientačním běhu. I přes trochu nepříznivou koronavirovou situaci se nám povedlo se sejít v počtu 13 států a cca 100 účastníků, jen bylo nutné dodržovat opatření a museli jsme být v izolaci. Českou republiku reprezentovalo celkem 7 závodníků – 4 muži a 3 ženy. Na základě nominačních kritérií byli nominováni následující závodníci: Marek Spilka, Jan Semerád (oba SK SKIVELO neslyšících Olomouc), Mário Červinka (SKN Hradec Králové), Kamil Klíma (SK Olympia Praha SPS), Anna Pangrácová (SK SKIVELO neslyšících Olomouc), Marie Pangrácová a Anna Formánková (obě SK Olympia Praha SPS). Josef Procházka jako jeden z nejlepších závodníků ustoupil z nominace a své místo nabídl mladším nezkušeným závodníkům k tomu, aby si mohli vyzkoušet vrcholovou akci a otestovat své výkony pod tlakem. Centrem tohoto mistrovství Evropy byl hotel Comfort LT, kde jsme byli i ubytováni. Technickou stránku šampionátu zajišťoval Litevský orientační svaz a zástupce EDSO pan Oleg Lavryk. Akci zaštitovala Litevská federace neslyšících sportovců, konkrétně pan Edvinas Kriunas, a člen EDSO pan Guido Zanecchia. Na programu byly dvě městské disciplíny (individuální sprint a týmové smíšené sprintové štafety) a dvě lesní disciplíny (krátká a klasická trať).

Pátek 3. 9. 2021
V den našeho příjezdu (po dni a půl cestování půjčeným minibusem) byl kromě covid testů na programu model pro městské disciplíny, který proběhl v novější části města Vilniusu. Pořadatelé připravili dvě modelové tratě shodné vzdálenosti a k tomu jeden scorelauf. Šlo o trénink a o seznámení s mapou a terénem, kde jsme si mohli vyzkoušet pár postupů a doptat se na terénní detaily či popisy, které nám nebyly jasné.

Sobota 4. 9. 2021
Dopoledne nás čekala první ostrá disciplína – sprint. Centrum závodu byl u Litevského parlamentu a Litevské národní knihovny, kde byl i cíl závodu. Běželo se nedaleko starého města poblíž řeky a hlavní část závodu se odehrála v okolí kostela svatého Mikuláše v uličkách města plná průchodů, hřiště, slepých nebo úzkých uliček. Trať byla postavena náročně, střídaly se rychlé a technické pasáže. Občas bylo potřeba i zpomalit a vybrat ten nejlepší postup či dohledávku. I malá chyba mohla přijít draho. Naši závodníci se umístili na solidních pozicích po těžkém boji a nejlépe z českých žen se umístila Anna Pangrácová – na 9. místě z 22, dále na 14. místě Anna Formánková a na 16. místě Marie Pangrácová. Z mužů se nejlépe umístil Marek Spilka, 11. místě z 28, Jan Semerád se 14. místem se vešel do první poloviny výsledkové listiny a Mário Červinka na 16. místě. Po sprintech hned následovalo vyhlášení vítězů, na který se navázal oficiální zahajovací ceremoniál ME a českou zemi reprezentovali nejmladší závodníci – Anna Formánková a Mário Červinka.

Výsledky: ženy a muži

Neděle 5. 9. 2019
Dopoledne nás čekal další závod – smíšené sprintové štafety, jediná týmová disciplína na celém ME. Každý stát mohl nominovat jednu štafetu, která běžela ve složení žena – muž – muž – žena. Centrum závodu byl u Národní galerie umění u sochy První vlaštovky. Část závodu se odehrávala v přilehlém lesoparku a druhá část v sídlištní zástavbě mezi obchody a kostelem svatého Rafaela. Závod, i když se při přípravě zdál být oproti včerejšku více běhavý a méně o technice, se ukázal ve skutečnosti stále jako poměrně technický a náročný na správnou volbu tras mezi kontrolami. Na některých kontrolách bylo tolik možných postupů, že jen ti nejlepší závodníci dokázali zvolit ten nejvhodnější. Na start se postavilo celkem 7 štafet. Naši běželi ve složení Anna Pangrácová – Mário Červinka – Marek Spilka – Marie Pangrácová. Anna Pangrácová závod výborně rozběhla a předávala jako první s Litevkou za zády (z žen byla celkově druhá nejrychlejší hned po ruské favoritce Naidionové). Naši muži se snažili běžet spíše na jistotu než na rychlost. Během závodu jsme postupně propadávali na páté místo, Marie Pangrácová na posledním úseku zabrala, hned po předání předběhla Švédku a vytáhla tým na čtvrté místo. Jenže během závodu byla jedna kontrola z 68 kontrol špatně oražená a byli jsme proto jako celý tým diskvalifikováni.

Výsledky: štafety

Pondělí 6. 9. 2021
Na programu byl spíše odpočinkový den s covid testováním a s tréninkovým modelem krátké tratě (middle). Vyrazili jsme společně minibusem do centra tréninku v Augustai, cca 20 km západně od Vilniusu, si osahat zdejší lesy, porosty a hlavně průchodnost bažin – kterých je v Litvě opravdu dostatek a rozhodně jsme se jim nevyhnuli u krátké tratě v následující den. Byl nám nabídnuty dva modely – delší a kratší a jeden scorelauf. Nicméně tréninková oblast byla protkaná cestičkami, celkem dobře průchozím lesem a zarostlých mýtin bylo mnohem méně než následujícího dne (kde nebyly ani cesty jako záchytné orientační body nebo pro přesun ke kontrole). Večer byl věnován přípravě a rozboru mapy krátké tratě na následujícím závodu.

Úterý 7. 9. 2021
V úterý se běžela krátká trať (middle). Pořadatelé zvolili centrum ve Vališkésu, cca 25 km východně od Vilnusu. Terén byl v porovnání s včerejším tréninkem o hodně těžší, rovinatější a bažinatější. Muselo se mezi bažinami a zarostlými mýtinami kličkovat a hledat nejrychlejší cestu, pro nás Čechy, v neznámém terénu. Nikdo se nevyhnul namočení, některé kontroly byly přímo na ostrůvku v bažině. Našim závodníkům se moc nevedlo, jedině Marii Pangrácové se povedlo dostat do první poloviny výsledkové listiny s 10. místem, Anna Pangrácová skončila na dalším 11. místě, dále Jan Semerád skončil na 16. místě a Kamil Klíma na 21 místě z 28. Anna Formánková závod vůbec nedokončila kvůli úrazu kolena po ošklivém uklouznutí, který jí nepustil dál a Marek Spilka vynechal jednu kontrolu.

Středa 7. 9. 2021
Ve středu byla na programu poslední disciplína – královská klasická trať (long). Centrum závodu bylo v Šilenai, cca 20 km západně od Vilniusu. V prostoru závodu byla řídká síť komunikací, všude samý hustý porost, popadané stromy, houštiny, kopečky, údolíčka s náročnou orientací v terénu. Tratě byly postaveny obtížně s plným využitím toho, co daný terén nabízel. Závod proběhl za jasného počasí a dokonale prověřil fyzickou a orientační připravenost závodníků. Mužská kategorie měla trasu tak těžkou, že závod dokončilo v časovém limitu pouze 10 závodníků z 27. Bohužel mezi závodníky, kteří závod nedokončili, byli i všichni naši muži. Naopak naše ženy to ustály a ukázaly svou formu, Marie Pangrácová, která ve stejném terénu i přes pár chybiček se umístila na 8. místě a Anna Pangrácová dosáhla na 10. místo. Anna Formánková nestartovala z důvodu zranění (natažené vazy) ze předchozího závodu.

Na ceremionálu ukončující 9. mistrovství Evropy neslyšících v orientačním byly předány i dárky z České republiky jako poděkování všem pořadatelům, organizátorům a dobrovolníkům.