MS neslyšících v OB – Olomouc (17. 8 – 23. 8. 2019)

0
474

Ve dnech 17. – 23. srpna 2019 proběhlo v Olomouci 4. mistrovství světa neslyšících v orientačním běhu. Centrum bylo v univerzitním kampusu Envelopa. Ubytování a závodní kancelář byly na koleji 17. listopadu a na jídlo jsme chodili asi 5 minut do nedaleké menzy. Naši republiku reprezentovalo celkem 8 závodníků – 4 muži a 4 ženy. Na základě nominačních kritérií byli nominováni následující závodníci: Anna Formánková (SK Olympia Praha SPS), Lenka Hornová, Anna Pangrácová (obě SK SKIVELO neslyšících Olomouc), Marie Pangrácová (SK Olympia Praha SPS), Pavel Pastrnek, Josef Procházka, Jan Semerád a Marek Spilka (všichni SK SKIVELO neslyšících Olomouc). Technickou stránku šampionátu zajišťovalo SMOS pod vedením Dušana Vystavěla a Jindry Smičky.

V sobotu byl na programu model pro middle a štafety, který proběhl ve Lhotě pod Kosířem. Pořadatelé připravili dvě tratě – delší a krátkou. Zde nešlo o čas, spíš šlo o seznámení s mapou a terénem. Terén nás překvapil hodně nepříjemně, bylo tam dost ostružin a jiného bordelu, který ztěžoval běh – hlavně závodníkům Kazachstánu ☺

18 .8. 2019          V neděli odpoledne nás čekala první ostrá disciplína – sprint. Běželo se nedaleko centra a hlavní část závodu se odehrála v Bezručových sadech a v Botanické zahradě a část závodu byla i v historickém centru Olomouce. Dobíhalo se do areálu Korunní pevnůstky. Běželo se za velkého vedra. Trať byla postavena hezky, střídaly se rychlé a technické pasáže a občas bylo třeba i zpomalit a vybrat ten nejlepší postup či dohledávku.

W21 (2,3 km – 32 metrů převýšení – 16 kontrol – 19 závodnic)

1. Iana Melnik Ukrajina 13:52
  2. Anna Formánková Česká republika 17:24
  3. Marie Pangrácová Česká republika 17:24
  4. Anna Pangrácová Česká republika 18:25

M21 (2,7 km – 38 metrů převýšení – 19 kontrol – 26 závodníků)

1. Nikita Asoian Rusko 15:44
  2. Josef Procházka Česká republika 20:13     (v 1. polovině startovního pole)
  3. Jan Semerád Česká republika 22:29
  4. Marek Bednařík Česká republika 26:42

Po skončení závodu sprintu bylo v areálu Korunní pevnůstky slavnostní zahájení. Zahajovací ceremoniál proběhl v Laudonově sále. Na WDOC bylo 59 závodníků z 13 států.

19 .8. 2019          V pondělí ráno nás čekal další závod – sprintové štafety. Každý stát mohl nominovat jednu štafetu, která běžela ve složení žena – muž – muž – žena. Centrum závodu bylo v Prostějově na ZŠ Jana Železného. Část závodu se odehrávala v přilehlém lesoparku a druhá část v sídlištní zástavbě. Tratě byly rychlé a jednoduché, chyby se dělaly hlavně z rychlosti a nepozornosti. Na start se postavilo celkem 6 štafet. Česká republika běžela ve složení Anna Pangrácová – Jan Semerád – Josef Procházka – Anna Formánková. Anna Pangrácová závod výborně rozběhla a hlavně díky ní jsme běželi „v závodě“. Ostatní závodníci závod nepokazili a tak jsme díky diskvalifikaci ruské štafety (špatně oražená kontrola) obsadili krásné třetí místo. Udělali jsme tak radost nejenom našim kolegům, ale i pořadatelům a fanouškům a mohli jsme si tak vychutnat krásný pocit stát na stupních vítězů.

MW21 (2,8 km – 24 kontrol / 2,4km – 22 kontrol – 6 štafet)

1. Ukrajina (Hanna Androsovich, Nver Surenian, Dmytro Plakhotnik, Iana Melnnyk) 53:54
  2. Česká republika (Anna Pangrácová, Jan Semerád, Josef Procházka, Anna Formánková) 66:47

20 .8. 2019          V úterý byla na programu klasická trať – long. Centrum závodu bylo v Kladkách na dolní stanici lyžařského vleku a čekal nás kopcovitý terén a hluboká údolí, porostově pestrý. V prostoru závodu byla středně hustá síť komunikací. Běželo se v terénu, ve kterém se v roce 2018 uskutečnilo MČR slyšících v OB – long. Tratě byly postaveny hezky a obsahovaly to, co má správná dlouhá trať mít. Startovalo se v Ošíkově a dobíhalo se do Kladek. Závod proběhl za polojasného počasí a dokonale prověřil fyzickou připravenost závodníků.

W21 (6,5 km – 330 metrů převýšení – 14 kontrol – 18 závodnic)

1. Hanna Fedosieieva Ukrajina 59:49
  2. Anna Formánková Česká republika 87:01     (v 1. polovině startovního pole)
  3. Anna Pangrácová Česká republika 98:51
  4. Marie Pangrácová Česká republika 99:52

M21 (9,7 km – 395 metrů převýšení – 17 kontrol – 26 závodníků)

1. Dmytro Plakhotnik Ukrajina 66:49
  2. Jan Semerád Česká republika 117:23
  3. Pavel Pastrnek Česká republika 121:05
  4. Marek Bednařík Česká republika 136:44

M45 (5,7 km – 280 metrů převýšení – 12 kontrol – 3 závodníci)

1. Josef Procházka Česká republika 64:44

21 .8. 2019          Ve středu byl na programu volný den, který jsme využili k regeneraci a k utužování kolektivu. Probrali jsme též budoucnost OB – termínovka, nábor OB nadějí, změny v STK). V podvečer proběhl v centru závodu neoficiální závody dvoučlenných štafet. Celkem se na start postavilo 22 štafet. Nejlépe si vedla dvojice Anna Pangrácová – Pavel Pastrnek, která obsadila krásné páté místo. Na večerním mítinku WDOC bylo diskutováno rozdělení šampionátu na lesní a městské disciplíny.

22 .8. 2019         Ve čtvrtek se běželo middle. Pořadatelé zvolili centrum v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. I když byl terén závodu v těsném sousedství modelového závodu, tak se běželo (naštěstí) v mnohem čistším a průběžnějším terénu, na závodníky čekal kopcovitý, převážně listnatý les a zajímavé porostové detaily, ve svahu místy kameny a skalky.

W21 (4,5 km – 140 metrů převýšení – 19 kontrol – 17 závodnic)

1. Hanna Fedosieieva Ukrajina 33:34
  2. Marie Pangrácová Česká republika 61:09
  3. Anna Formánková Česká republika 81:33

-. Lenka Hornová                             Česká republika               DISK

M21 (5,5 km – 210 metrů převýšení – 22 kontrol – 28 závodníků)

1. Ivan Sadovnikov Rusko 66:49
  2. Jan Semerád Česká republika 54:15
  3. Marek Bednařík Česká republika 57:19
  4. Josef Procházka Česká republika 64:58

23 .8. 2019          V pátek byl na programu poslední disciplína – štafety, které měly centrum v Amfiteátru Náměšť na Hané. Pořadatelé terén charakterizovali jako hanácký les, porostově velmi pestrý s hustou sítí cest, místy s výraznými terénními tvary – velmi podobný modelu. Zde se vyplatila výborná mapová příprava českého týmu a také týmový duch. Obě štafety získaly možná překvapivé, ale po průběhu závodu naprosto zasloužené medaile. Závody natáčel (pro paralympijský měsíčník) tým ČT z Ostravy.

W21 (4,9 km – 175 metrů převýšení – 18 kontrol – 5 štafet)

1. Ukrajina (Viktoria Plakhotnik, Iana Melnnyk, Hanna Fedosieieva) 124:30
  2. Česká republika (Anna Formánková, Marie Pangrácová, Anna Pangrácová) 164:19

M21 (6,1 km – 200 metrů převýšení – 26 kontrol – 10 štafet)

1. Ukrajina (Dmytro Plakhotnik, Oleksandr Sankin, Dmytro Levin) 126:01
  2. Česká republika (Jan Semerád, Josef Procházka, Marek Bednařík) 174:38

Hodnocení závodů:

Závody hodnotím z pořadatelského i sportovního hlediska velmi kladně. Perfektně fungovala organizace závodů i komunikace se slyšícími pořadateli. Všichni slyšící pořadatelé fandili našemu týmu – ještě jednou díky za vytvoření domácího prostředí. Organizační stránku zajišťoval ČSNS a též na perfektní úrovni a také děkujeme za podporu!!! Dle mého názoru se pořadatelům podařilo zvýšit vysoce nasazenou laťku z předchozího šampionátu.

Před třemi lety se nám poprvé podařilo obsadit i ženskou kategorii. A bylo krásné sledovat, jak se naše ženy (zejména sestry Pangrácovy) za tři roky zlepšily. Zatímco před třemi lety byl zisk medaile ve štafetách hodně zásluhou štěstí, tak letos si medaili vyběhly v lese. A zejména Anna Pangrácová přispěla ke třetímu místu týmu smíšené štafety. V individuálních závodech bylo nejlepší 9. místo Anny Formánkové v longu.

Muži (stejně jako ženy) v individuálních závodech neměli na nejlepší závodníky – profesionály z Ruska a Ukrajiny a nejlepším umístěním bylo 10. místo Josefa Procházky ve sprintu. A ve štafetách využili toho, že měli tři vyrovnané závodníky a bojovali o medaili. Díky diskvalifikaci Ruska se dostali dokonce na druhé místo.

Obecně by se dalo říci, že OB neslyšících je v ČR po letech stagnace na mírném vzestupu. Zatímco před třemi lety byl zájem neslyšící veřejnosti o akci prakticky nulový, letos se na každých závodech objevili fanoušci. Co se týká výkonů naší reprezentace, došlo ke zlepšení a hlavně ke konsolidaci výkonů. V individuálních závodech bohužel nemáme šanci, nemůžeme se rovnat profesionálním sportovcům z Ukrajiny a Ruska. Naše šance je ve štafetách – máme vyrovnanou mužskou i ženskou štafetu, což se v těchto závodech potvrdilo. Navíc bych chtěl všechny pochválit za příkladný přístup k reprezentačním povinnostem a myslím, že naše další síla tkví v kolektivu.

Věřím, že naše výkony a zejména medailové úspěchy našeho kolektivu dokážou k tomuto krásnému sportu přitáhnout i další zájemce.