Závěrečné hodnocení Český pohár MTB neslyšící 2020

0
349

V závodní sezóně 2020 absolvovali neslyšící cyklisté v rámci Českého poháru MTB neslyšících čtyři závody a z toho dva MČR neslyšících. Tyto závody se konaly: Hradec Králové, Hynčice pod Sušinou – MČR, Lomnice nad Popelkou a Týn nad Bečvou – MČR. Zrušené závody byly v Chrudimi a Lázně Bělohrad z důvodu zrušením hlavního pořadatele kvůli koronavirové nepříznivé situaci. V celkovém hodnocení zvítězil Jan Čapek. Na druhém místě skončil Pavel Pastrnek a třetí místo obsadil František Kocourek. Celkově bylo hodnoceno osm závodníků. V ženské kategorií byla jediná účastníce Renata Šuláková, která absolvovala celkově tři závody. V letošním roce klub pracoval na rozšíření informovanosti o konání závodu neslyšících ať formou zveřejnění na FCB, rozesílání informačních emailu všem neslyšícím klubům u nás v ČR a také informovanosti při osobních setkání s dalšími jedinci jiných klubů. Bohužel většina klubu jsou zaměřena na jiné sporty než je cyklistika a také je nákladná na pořízení materiálů a provoz. Zde je třeba zdůraznit také, že u mladší generace upadá zájem tím, že ve volném časech tráví více u počítačů, či jiných pasivních činnosti a tím ztrácí zájem o aktivní zdraví pohyb. Cyklistika je vytrvalostní sport, který vyžaduje hodiny tréninku a také technickou jízdou v lesním terénu. Tento problém není jen u neslyšících, ale také u slyšících sportovců. Klub SKIVELO je nejvíce zaměřeno na cyklistiku už přes 20 let a proto zde máme dobře vybudované zázemí než jiné neslyšící kluby a řada jedinců přešla do našeho klubu získávat nejen podporu, ale také závodní zkušenosti. Snažíme se více zaměřovat na horskou cyklistiku, která je pro neslyšícího jedince bezpečnější, než silniční cyklistika v silničním provozu jak na tréninku, tak i během závodů.

Závěrem lze hodnotit cyklistickou sezónu 2020 přes koronavirovou krizi a nižší účastí, jako vydařenou z hlediska, jak organizační, tak i úspěšně dosaženými výkony neslyšících závodníků, které byly porovnatelné se slyšícími závodníky. Díky tomu se neslyšící cyklisté více zviditelnili před slyšící veřejností a věříme, že touto cestou prolomíme zvýšení zájmu širšího okolí neslyšících sportovců k horské cyklistice.

Celkové výsledky muži:
1.Jan ČapekSK SKIVELO neslyšících Olomouc32 bodů
2.Pavel PastrnekSK SKIVELO neslyšících Olomouc24 b.
3.František KocourekSK SKIVELO neslyšících Olomouc17 b.
4.David StudýnkaSK SKIVELO neslyšících Olomouc11 b.
5.Lumír VazsilySK SKIVELO neslyšících Olomouc4 b.
6.Jaroslav VondroušSK SKIVELO neslyšících Olomouc2 b.
7.Pavel JungmanSK SKIVELO neslyšících Olomouc1 b.
8.Tomáš JauerníkSK SKIVELO neslyšících Olomouc0 b.

Hodnocení jednotlivých závodů

Decathlon Cyklomaraton – Hradec Králové, 21. 6. 2020

V nedělní zatažený den se uskutečnil letos první Český pohár neslyšících v MTB a to v Hradci Králové v rámci Deceathlon Cyklomaraton. Závod v délce 30 km byl z neslyšících účastníků (všichni ze SK SKIVELO) nejrychlejší Jan Čapek v čase 0:57:52 a mezi slyšící ve své věkové kategorií se umístil na 3. místě a celkově 4.

6.Jaroslav Vondrouš1:21:381 b.

Tento závod byl velmi rychlý, přičemž trasa vedla převážně po širokých zpevněných cestách a díky tomu se závodníci vyhýbali bahnitými úseky po vydatných deštích.

Mistrovství ČR MTB neslyšících XC – Hynčice pod Sušinou, 26. 7. 2020

Neslyšící cyklisté měli v nedělní den letošní vrcholný závod v Deaflympisjké disciplíně MTB Cross Country, které se uskutečnilo ve Ski Areálu Kraličák. Tento závod se jel také v rámci Mistrovství Olomouckého kraje mezi slyšící účastníky. Na technicky náročné tratí v délce 20 km po čtyřech okruzích získal titul mistra republiky neslyšících Jan Čapek, 2. dojel Pavel Pastrnek a 3. František Kocourek. Dále na

• pozici dojel David Studýnka, který statečně dokončil závod se svými bolístky a odřeniny z předešlého karambolového dne na Mamut tour (po dvou pádech dravě vybojoval 5. místo v kategorií a 9. z 68 účastníku). Na 5. místě dojel Lumír Vazsily a Tomáš Jauerník závod nedokončil. Jediná účastníce Renata Šuláková jela závod se slyšíma na 15km a dojela v čase 1:16:06.

Kluci se zároveň úspěšně zviditelnili mezi slyšící závodníky ve svých věkových kategorií, kdy mezi ně skončil Jan Čapek na 2. místě a Pavel Pastrnek na 3. místě. Za tímto letošním vrcholným závodem si kluci udělali poctivou tečku za skvělé výkony i v rámci Mistrovství Olomouckého kraje mezi slyšící soupeře.

Rohanské stezky – Lomnice nad Popelkou, 9. 8. 2020

V nedělní den se uskutečnil další český pohár neslyšících v MTB maraton a to v Lomnicích nad Popelkou. Trasa závodu v délce 47 km byla velmi technicky náročná a kopcovitá s celkovým převýšením 1230 m. Závod nejlépe dojel Pavel Pastrnek v čase 2:33:03 (celkově mezi slyšící 23.), na druhém místě Jan Čapek 2:34:48 (25.) a třetí František Kocourek 2:47:37 (41.) Dále na čtvrtém místě skončil David Studýnka 2:55:50 (52.). Z dalších účastníků Lumír Vaszily nemohl závod dokončil z technických problému s kolem. Velkou smůlu měl Jarda Vondrouš, který měl nepříjemný pád kousek před cílem a přivodil si zlomeninu levé klíční kosti. V ženské kategorií jediná neslyšící účastnice Renata Šuláková dámskou trasu 27 km zdárně dojela v čase 3:35:55. Závod byl natolik náročný, že řada i slyšících účastníků závod nedokončila. Klub SKIVELO věnuje poděkování obchodu Vitamínu v Prostějově, který připravil krásné dárkové košíky pro stupně vítězů.

1.Pavel Pastrnek2:33:039 b.
2.Jan Čapek2:34:486 b.
3.František Kocourek2:47:374 b.
4.David Studýnka2:55:503 b.
5.Jaroslav VondroušDNF1 b. (kousek před cílem těžký pád)
6.Lumír VazsilyDNF0 b

Mistrovství ČR MTB neslyšících MARATON – Týn nad Bečvou, 5. 9. 2020

V sobotu se konalo MČR MTB maraton v rámci populárního a známého závodu Autor Šela maraton, který se

uskutečnil v Týně nad Bečvou. Trasa závodu na 50 km byla velmi technický pestrá a kvalitní s úseky single tracky v lesním terénu a také vedoucí kolem hradu Helfštýn.

Mistrem republiky se stal Jan Čapek v čase 2:13:50, který zároveň vyhrál slyšící věkovou kategorií 40-49 let a z celkové účasti 170 závodníku se umístil na vynikajícím 2. místě!!!

V rámci MČR na druhém místě dojel Pavel Pastrnek v čase 2:18:53 (v kategorií 40-49 let – 2. a celkově 9.). Na třetím místě František Kocourek v čase 2:24:32 (v kat.30-39 let – 10. a celkově 13.). Dále čtvrtý David Studýnka v čase 2:35:58 ( kat. 40-49 let – 5. a celkově 21. ) a páté místo obsadil Pavel Jungmann v čase 3:58:59 (v kat. 30-39 let – 37. a celkově 141.).

Jediná účastníce Renata Šuláková zdárně dokončila závod Hobby 30 km v čase 2:52:56. Všichni účastníci členové SK SKIVELO neslyšících Olomouc.

Tento závod byl jeden z nejvydařenější co se týče podání výkonu neslyšící s porovnání slyšících závodníků a tím výrazné zviditelnění při vyhlašování před diváky. Panovala zde velmi přátelské atmosféra jak ze strany pořadatelů, tak i diváků.