Deaflympijský oheň dorazil do Sofie

0
649

Měsíc před zahájením 22. letní Deaflympiády byl v Paříži na stadionu Pershing, kde v roce 1924 proběhly 1. Světové hry neslyšících (dnešní Deaflympiáda), za přítomnosti prezidenta ICSD Craiga Crowleyho a prezidenta francouzského sportovního svazu Jeffa Labése zapálen deaflympijský oheň! Po vzoru Olympiád, u kterých oheň putuje z řeckých Atén do místa konání.

Deaflympijský oheň uložený do lucerny a nesený neslyšícími francouzskými cyklisty se odtud vydal na pouť. Ještě než vyrazili, zastavili se cyklisté v Bistrot de la Porte Dorée, v pařížské kavárně, kde sportovní neslyšící představitelé poprvé přišli na myšlenku uspořádat Světové hry pro neslyšící. Zakladatelem Světových her neslyšících a zároveň CISS – světové federace sportu neslyšících byl Francouz Eugene Rubens – Alcais. Mezi dalšími spoluzakladateli patřil náš Čech Jaroslav Říha, který byl viceprezidentem CISS v letech 1924 – 1926 a zakladatelem prvního sportovního klubu neslyšících u nás (I. Pražský sportovní klub hluchoněmých).

Na hranici Francie a Švýcarska byl oheň předán švýcarským neslyšícím cyklistům, kteří dojeli do Lausanne, do sídla Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Prezident MOV Jacques Rogge s ohněm v ruce popřál ICSD a celé Deaflympiádě hodně úspěchů a zároveň přislíbil do budoucna spolupráci. Zastavili se ještě v sídle OSN v Ženevě. Potom konečně cyklisté vyjeli přes Německo, Rakousko, Slovinsko, Srbsko až do Bulharska. Sám Eugene Rubens – Alcais závodil v cyklistice.

Do Sofie do sálu před zahájením kongresu přinesl Dán Ivan Reinholdt Jeppesen – reprezentant sportovní střelby a účastník již desáté Deaflympiády (poprvé byl v Bukurešti v roce 1977) po promítnutí videoukázky putování ohně z Francie do Bulharska.
Oficiálně Deaflympijský oheň byl vzplán na zahajovacím ceremoniálu.

Video ze zapálení ohně v Paříži: http://www.deaflympics.com/video.asp?34

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno