Slavnostní ceremoniály 22. letní Deaflympiády v Sofii

0
439

Videoukázka putování ohně z Francie do Bulharska: http://www.youtube.com/watch?v=7-B6aLjE0xo

Slavnostní zahajovací ceremoniál Letní Deaflympiády, v pořadí již 22., proběhl v pátek 27. července v 18 hodin v Armeets Arena hlavního města Bulharska, v Sofii. Celé zahájení bylo odvysíláno živě na internetu na kanálu: http://www.youtube.com/watch?v=EAp8DppKXwE
Naše výprava dorazila půl hodiny před začátkem zahájení a sedadla u sportoviště byla obsazená jinými národy a tak jsme si sedli nahoru, odkud jsme měli krásný výhled na průvod. Pod námi seděli Íránci, po levé straně jsme viděli naše bratry Slováky a sousedy Rakušany, po pravé straně sportovce z africké Keňi, naproti početnou výpravu Ukrajinců, ještě Němce a Francouze atd. Výčet národů by byl dlouhý. Tribuny hrály různými barvami a byl to hezký pohled.
Zahájení začalo průvodem zástupců zúčastněných států. Na parkety sportoviště kvůli omezenému prostoru měli povolený vstup jen tři lidé z každého státu – vlajkonoš a dva sportovci. Čest našich barev hájili jediný medailista z minulé Deaflympiády, cyklista Pavel Pastrnek jako vlajkonoš a za ním kráčel střelec Marek Bartošek, který už měl jednu medaili v kapse, s atletkou Lenkou Matouškovou. Marek jako pravý džentlmen nabídl své rámě kolegyni a spolu takto vkročili na sportovní plac. Všechno, co se odehrávalo dole na parketách, jsme mohli sledovat na obřích obrazovkách, visící uprostřed obrovské sportovní haly.
Jako první s projevem vystoupil stále ještě prezident ICSD Craig Crowley, po něm následovaly další proslovy lidí z místního organizačního výboru, z místní vlády apod. Teď přišel okamžik, dlouho očekávaný všemi účastníky ceremoniálu. Na obrazovkách naskočilo video, které odpočítávalo vteřiny k vběhnutí zasloužilého sportovce s lucerničkou, ve kterém byl uložen ohýnek pro zapálení Deaflympijského ohně. O putování ohýnku jsme se již zmínili. Atlet s lucerničkou oběhl celý obvod haly a pak v uličce mezi sportovci nechal lucerničku putovat až k pódiu.
Byla zazpívána bulharská hymna ve znakovém jazyce. Byly vytaženy vlajky s deaflympijskými kruhy a s logem ICSD. Na pódiu konečně Craig Crowley prohlásil Deaflympijské hry za zahájené. Nakonec sportovec s lucerničkou vyběhl po schodech nahoru až k obrovské pochodni, která tvarem připomínala ulitu či lesní roh (hudební nástroj) a společně s kolegou, který na něj nahoře čekal, oficiálně zapálili Deaflympijský oheň. Tím byla Deaflympiáda ZAHÁJENA.
Pak už proudili různí herci, tanečníci v národních krojích, tradičních kostýmech. Gymnasté předváděli svoje umění. Vystoupili i hudebníci s velkými bubny a nástroji, které vypadaly jako dudy. Tribuny už se pomalu vyprazdňovaly. Sportovci odcházeli do hotelů, aby se posilnili do nového dne.

Zakončení bylo v neděli 4. srpna na atletickém stadionu Vasila Levského, tedy pod širým nebem. Před stadionem se dlouho čekalo na vpuštění na trávník a tak jsme si čas krátili vyměňováním státních odznáčků, dokonce i národními tričky. Konečně jsme mohli vstoupit dovnitř, obešli jsme půlku oválu, abychom zamávali divákům na tribuně. Pak následoval průvod státních vlajek. Českou vlajku nesl náš trojnásobný medailista Marek Bartošek. Na nedalekém pódiu pronesli organizátoři závěrečnou řeč a na plátně byly představovány všechny státy, které se Deaflympiády zúčastnily. Na závěr se už jen připomnělo, že další Deaflympiáda se bude konat v roce 2017 v Turecku a byla jim symbolicky předána štafeta deaflympijskou vlajkou. Na trávníku však výměny suvenýrů pokračovaly. Například naše děvčata beachvolejbalistky Veronika s Olinou si vyměnily s Japonci volejbalové dresy, Veronika s Monikou si ještě vyměnily s Ruskami trička nebo Lenka Matoušková darovala Číňanovi svoje sandály, aby získala jeho mikinu. JOlina si ještě výměnou odnesla italský batoh nebo David Studýnka si domů odvezl tričko od čínského sportovce atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno